A kedden a parlamentben nagy többséggel elfogadott jelentés szerint a legveszélyeztetettebb csoport a középiskolás korosztály, akik körében a kábítószer-kipróbálás aránya a 90-es évek eleji 10 százalékról 19 százalékra emelkedett a 90-es évek második felére, 2003-ra pedig 21,5 százalékra. A jelentés fontos megállapítása, hogy a magyar átlagállampolgár a kábítószerfüggő embert nem bűnözőnek, hanem betegnek tekinti.
Jelentős különbség mutatkozik Budapest és a vidék között, a fővárosban élő fiatalság körében az elmúlt négy évben 20 százalékkal emelkedett a kábítószert kipróbálók aránya. További változás, hogy a fiatalok egyre korábbi életkorban próbálják ki a drogokat, akár 14 éves vagy még fiatalabb korban. A negatív tendenciák mellett vannak kedvezőek is: az elmúlt két-három évben lassult a kábítószer-kipróbálók arányának növekedése.
Csökkent a kábítószer-túladagolás miatti halálesetek száma is: 2001-ben 36 ilyen esetet regisztrált a rendőrség, míg 2003 első fél évében csupán hatot. 1998-hoz képest 2002-re a kábítószerrel való visszaéléses bűncselekmények száma 38,3 százalékkal növekedett, a rendőrségi adatokból azonban az is kiderül: a regisztrált bűncselekmények 82,84 százalékában nem terjesztői magatartás miatt indítottak nyomozást.