Döntéshozó és "ronggyá vert" magyar nők

Vágólapra másolva!
Az Európai Tájékoztatási Központ munkatársa szerint Magyarország az esélyegyenlőség szószólója lehetne az Unióban, mivel nekünk van esélyegyenlőségi tárcánk, sok más országnak viszont nincs. A Nők a döntéshozatalban konferencia résztvevői szerint fontosabb probléma, hogy a magyar nők egy része feleannyit keres, mint vele azonos beosztásban dolgozó férfi kollégája, egy másik részüket pedig férjük, élettársuk időről időre ronggyá veri.
Vágólapra másolva!

Nők a döntéshozatalban címmel rendezetek konferenciát nyugat-európai és magyar esélyegyenlőségi szakértők részvételével Budapesten. A konferencia szervezői elsősorban az európai - például dán - és hazai sikerek bemutatására törekedtek, a közönség azonban a magyar nők problémáit és lemaradását említette.

Bodil Treolstrup Isaksen, a dán nagykövetség munkatársa a dán nők helyzetéről beszélt. Elmondta, hogy Dániában sikerült elérni, hogy a nők magas foglalkoztatottsága ellenére magas a születésszám is. Ehhez azonban egy jól kiépített gyermekmegőrző intézmény hálózat kellett. Ugyanakkor elismerte, hogy még Dániában is kevesebbet keresnek a nők, mint az azonos beosztásban dolgozó férfiak. Pedig, ahogy Isaksen fogalmazott, az Unió "ráerőltette a dán munkaerőpiacra az egyenlő bérezés elvét". Mivel azonban nem alkalmazták megfelelően az elvet a gyakorlatban, Dániának kétszer is az Európai Bíróság előtt kellett felelnie. 1980-ban és 1985-ben is az egyenlő bérezés hiányát rótták fel az országnak. 1989-ben pedig az egyik legnagyobb dán vállalatot perelték be, mert a női alkalmazottaknak kevesebbet fizettek. Isaksen szerint a csatlakozás után a magyar nőknek is lehetőségük lesz az Unió bíróságán harcolni az érdekeikért, sőt akár Magyarországot is bíróság elé idézhetik ilyen ügyekben.

Benedek Attila, az Európai Tájékoztatási Központ munkatársa szerint a magyarok, így a magyar nők is már régen európaiul gondolkodnak, mostantól azonban meg kell tanulniuk brüsszeliül gondolkodni, hogy érvényesíthessék jogaikat. Benedek Attila elmondta, hogy az Unióban a nyugati civil szervezetek lobbiirodákba tömörülve harcolnak érdekeikért. Szerinte az, hogy Magyarországon van külön esélyegyenlőségi miniszteri poszt, ami sok uniós országban nincs, lehetővé teszi, hogy "Magyarország megragadja ezt a kérdéskört, és ezzel tegyen szert befolyásra". Azt is hozzátette, hogy elismeri, hogy "vidéken az átlagember nem érti az esélyegyenlőségi gondolatkört".

A konferencia közönsége kevésbé optimista a magyar nők jelenével és jövőjével kapcsolatban. Olman Lászlóné, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Nőszövetség vezetője az [origo] - nak elmondta, hogy szerinte az elhangzottak szép gondolatok ugyan, de "az életben semmi nem így van". A vezető inkább olyan problémákkal találkozik mindennapi munkája során, hogy a bántalmazott nők csak két hétig maradhatnak egy anyaotthonban, aztán haza kell menniük, ahol társuk újra "ronggyá veri" őket.

A többi részvevő szerint is messze áll az elhangzottaktól a valóság. Dr. Gyarmathyné Nemes Erzsébet, gyógyszerrész-feltaláló elmondta, hogy munkája során a saját bőrén tapasztalta az egyenlőtlenségeket. Előfordult, hogy azonos beosztásban dolgozó férfi kollégája pontosan kétszer annyit keresett, mint ő. Más részvevők szerint Magyarországról nézve a dán nők helyzete egyszerűen utópiának tűnik.

Szabó János, egyetemi tanár arra hívta fel a figyelmet, hogy mennyire nem ismerik az alsóbb társadalmi rétegek gondolatait a témában. Szerinte egy ilyen konferenciának csak akkor van értelme, ha nem kerül messze a valóságtól. Szabó elmondta, örül, hogy a részmunkaidős állások hiányának, a családon belüli erőszaknak, és a gyerekek és nők szegénységének említésével "betette a lábát a valóság" a konferenciára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!