Nyilvános az előző- és a jelenlegi kormány tanácsadói listája

Vágólapra másolva!
Az Orbán-kormánynak 109, a Medgyessy-kormánynak 85 politikai tanácsadója illetve főtanácsadója szerepel névvel, beosztással és szakterülettel, tevékenységi körrel azon a listán, amelyet a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) tett közzé honlapján vasárnap este.
Vágólapra másolva!

A Miniszterelnöki Hivatal honlapján közzétett dokumentum, amely a MeH bevezetője szerint "a magyar sajtó egy részének megkeresése nyomán" készült a tanácsadók fizetését nem tartalmazza.

A legtöbb politikai tanácsadót illetve főtanácsadót mindkét ciklusban a MeH alkalmazta, számuk az előző kormány idején 22 volt, jelenleg 21. Az Oktatási Minisztériumban az Orbán-kormány idején 20 politikai tanácsadó illetve főtanácsadó volt, jelenleg 16. Csökkent a politikai tanácsadók, főtanácsadók száma a kormányváltás követően a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumában is 18-ról 8-ra, az egészségügyi tárcánál pedig 10-ről 2-re.

A Medgyessy-kormány ugyanakkor négy kormányhivatalban is politikai tanácsadókat, főtanácsadókat alkalmaz. A Magyar Területfejlesztési Hivatalnál 6-ot, a Kisebbségi Ügyek Hivatalánál 4-et, az Esélyegyenlőségi Kormányhivatalnál és a Nemzeti Fejlesztési Hivatalnál 1-1-et.

Politikai tanácsadók és politikai főtanácsadók az előző és a jelenlegi kormánybanhttp://www.meh.hu/szolgaltatasok/dokumentumok/20040411.html

Egyik kormány idején sem voltak politikai tanácsadók, főtanácsadók a földművelésügyi, az igazságügyi, a külügy- és a Pénzügyminisztériumban.

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos újságírói panasz nyomán március 30-án tette közzé állásfoglalását, amely szerint bárki által megismerhető a kormányzati politikai tanácsadók és főtanácsadók neve, munkaköre és fizetési besorolása.

A Magyar Nemzet szerint "nyolcvanhat titkos tanácsadó sokszor tisztázatlan feladatkörrel átlagosan havi bruttó 400 ezer forintért van alkalmazásban a minisztériumoknál". A Népszabadság pedig azt írta: "a legtöbb tárca azt sem árulta el, hogy mivel foglalkozik politikai tanácsadójuk".

Péterfalvi Attila szerint a köztisztviselők fizetése ugyan nem nyilvános, azonban nevük, beosztásuk vagy besorolásuk és munkakörük nyilvános adat. Ezek alapján pedig "kikalkulálhatók" az illetmények.

A MeH honlapján olvasható, hogy a törvény a politikai tanácsadók és főtanácsadók posztja kapcsán elrendeli: e munkakörök száma nem haladhatja meg a közigazgatási szervnél foglalkoztatott köztisztviselők létszámának öt százalékát.

A közzétett lista bevezetője szerint a politikai főtanácsadók illetve tanácsadók köztisztviselők. A törvény azonban határozott különbséget tesz a karrier-típusú köztisztviselői státuszok és a politikai jellegűek között.

Egyértelművé teszi, hogy a határozatlan időre kinevezettek, ha tisztességgel ellátják munkaköri feladataikat, élethosszig maradhatnak a közigazgatásban. A politikai jellegű álláshelyekre felvett köztisztviselő azonban határozott időre kapja kinevezését.

Formálisan nem is a kormányzati ciklus időtartamára, hanem az őt kinevező miniszter kinevezésének időtartamára bízzák meg ezzel a feladattal. Számolnia kell azzal, hogy a kormányzati, önkormányzati ciklus végén meg kell válnia a közigazgatástól.

A politikai tanácsadók és főtanácsadók munkája éppen ezért az adott politikai kurzus hivatali idejére korlátozódik, míg a karrier-típusú köztisztviselők státuszát nem érintik politikai kurzusváltások - tartalmazza a honlap.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!