Pereskednek az Időkerék miatt

Vágólapra másolva!
Két építész azt állítja, hogy az általuk tervezett nagyméretű homokóra terveit felhasználva, de tudtuk és engedélyük nélkül készültek el az Időkerék tervei. Ezért beperelték Herner Jánost, a Felvonulási téren felállított, és Magyarország uniós csatlakozásának pillanatában induló emlékmű ötletadó alkotóját szerzői jogaik megsértése miatt.
Vágólapra másolva!

Pert kezdeményezett Herner János, a Felvonulási téren felállított, és Magyarország uniós csatlakozásának pillanatában induló emlékmű ötletadó alkotójaként ismert személyiség ellen Hartvig Lajos és építész és szerzőtársa, Lévay Jenő, akik állítják: az ötlet és ennek következtében a szerzői jog az övék.

Hartvig Lajos közleményében állítja, hogy 1986-ban, a Képző- és Iparművészeti Lektorátus által a Budapest Galéria kérésére meghirdetett pályázatra készítették el Lévay Jenővel egy köztéren elhelyezendő, nagyméretű időmérő szerkezet, vagyis egy homokóra tervét, amelynek modelljét 1987 januárjában a Budapest Galériában ki is állították.

Hartvig Lajos és Lévay Jenő szerint a Herner János tervezte Időkerék egyértelműen az általuk eltervezett homokóra átdolgozása. Ezt a közlemény szerint alátámasztja az a tény is, hogy Herner János csak a Budapest Galériában megtartott kiállítás után fordult az akkori Fővárosi Tanácshoz egy nagyméretű időmérő szerkezet ötletével, amely azonban csak igen csekély mértékben tér el a most perhez folyamodó két tervező homokórájától, amennyiben mindkettő körben elhelyezett, a homokóra két edényét a szokásostól eltérően gúla alakban megvalósító, köztérre kihelyezhető és kézzel átfordítható nagyméretű idősmérő szerkezet. Ám az átdolgozás az eredeti tervezők hozzájárulása nélkül született, s így sérti azok szerzői jogait.

Hartvig Lajos állítja: Herner Jánosnak felkínálták a peren kívüli rendezés lehetőségét, ám mivel az nem kívánt ezzel élni, "kereseti kérelemmel fordultak a Fővárosi Bírósághoz, hogy a szerzői jogsértés tisztázása érdekében a bizonyítási eljárást lefolytassa, majd ennek alapján a jogsértést megállapítsa".

Az Időkerék a tervek szerint Magyarország uniós csatlakozásának pillanatában, május 1-jén 00.00-kor indul be, már hosszabb ideje folyik a szerelése, zajlanak körülötte a rendezvények, és a nemzetközi sajtó érdeklődését is kiváltotta: több televíziós társaság is jelezte, hogy szeretné közvetíteni a nagy szerkezet szilveszteri átfordítását. Az időt ábrázoló, s annak emlékművet állító, 60 tonnás szerkezet megvalósításához a Miniszterelnöki Hivatal 240 millió forinttal járult hozzá, további 80 milliót a magánszféra adott össze.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!