Kisebb dulakodásokkal és néhány ember előállításával végződött a Kossuth téri Kendermag-demonstráció, amit a drogfogyasztók szigorú büntethetősége ellen tartottak. A távozó tüntetőket nagy füttyszóval kísérte az ellentüntetők mintegy 50-60 fős tábora. A rendezvényre a rendőrség egységei nagy erőkkel vonultak ki a Kossuth térre. A tüntetés helyszínét kettős kordonnal vették körül, a két ellenőrző pontnál minden belépőt igyekeztek ellenőrizni, és az ellentüntetőket - vagy akiknél sípot, dobot, vagy ellentranszparest találtak - nem engedték be az elzárt területre.
Az [origo] helyszíni tudósítója szerint ennek ellenére a tüntetés hivatalos megkezdése előtt többen bejutottak a kordonon belülre azok közül is, akik tiltakozni és nem a Kendermag Egyesülettel tüntetni érkeztek. Nagy feltűnést keltett, amikor egy három gyermekével és tiltakozó transzparenssel érkező nőt a rendőrök erőszakkal vittek ki a területről, és szállították el egy rendőrautóval. Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány, és a budapesti tüntetésekért felelős Lapid Lajos rendőrezredes személyesen irányították a készenlétiseket.
A Kossuth tér több pontján a "kendermagos" demonstráció több tucat ellenzője gyűlt össze. "Népirtók, távozzatok", "Szívjatok ti, de sokat", valamint "Halálosztók, el innen" feliratú táblákat emeltek a magasba. Kisebb incidens alakult ki egy transzparens miatt, majd az ellenzők közül néhányan tojást és festékpatront dobáltak a rendőrök felé. A kialakuló dulakodást követően az ellentüntetők közül pár embert a földre tepertek a rendőrség emberei, majd néhányukat elszállították. A Budapesti Rendőr-főkapitányság ügyeletese egyébként korábban közölte: ki fogják emelni a tömegből azokat, akik rendbontást, rendzavarást követnek el, és eljárást indítanak ellenük.
A Kendermag Egyesület tagjai petíciót juttattak el Szili Katalinhoz, az Országgyűlés elnökéhez, melyben parlamenti vizsgálóbizottság felállítását szorgalmazzák a kábítószer-fogyasztásra vonatkozó jogi szabályozás megvizsgálására. Az egyesület azt szeretné, ha a parlament kinevezne egy szakértékből álló testületet, mely megvizsgálná a Büntető törvénykönyv drogfogyasztókra vonatkozó rendelkezéseit. A tüntetés szervezői szerint nem szabadna büntetni a fogyasztókat, csak az árusok, csempészek és termelők ellen kellene az államnak büntetéssel fellépnie. Azt is el akarják érni, hogy a törvények - több nyugat- európai országhoz hasonlóan - tegyenek különbséget a könnyű és lágy drogok (kenderszármazékok) között.
Céljaikkal egyetért Gusztos Péter szabad demokrata országgyűlési képviselő is, aki Mádl Ferenc köztársasági elnökhöz írt levelében tért ki erre. A levélben a képviselő nagyrabecsülését fejezte ki, amiért Mádl kegyelmet adott egy diáklánynak, akit három és fél év fegyházbüntetésre ítéltek, mert osztálytársaival marihuánát fogyasztott. Sokáig tervben volt, hogy a demonstráción a kegyelmet kapott lány is felszólal, de beszéde végül elmaradt.
Az énekesnő Soma volt a műsor vezetője, aki szerint jó lenne drogok nélküli ideális társadalomba élni, de amíg az emberek isznak és dohányoznak, addig nem lehet a füvezőket bűnözőkként kezelni. "Az törvényes, hogy valaki gyógyszerekre és kannás bort igyon, és szétverje a családját, miközben ez az istenadta zöld növény be van tiltva." - utalt arra, hogy a marihuána szerinte nem veszélyesebb, mint a legális drogok. Később a Kednermag Egyesület vezetője és elnökségének egy tagja ismertette petíciójukat és a szervezet céljait. A petíciót a tüntetők a helyszínen aláírhatták.
A demonstrációt a Milliók menete a kenderért elnevezésű eseményhez kapcsolódóan rendezik meg, amelyet a világ több mint kétszáz országában 1996 óta minden évben május elején tartanak a kender legalizálásáért. Az egyesület szóvivője, Juhász Péter korábban közölte, rövid, "csendes" demonstrációt kívánnak tartani.
A Lelkiismeret '88 Csoport szombaton bejelentette, hogy a demonstráció megzavarására készül. Szimpatizánsaikat arra hívták fel, hogy sípokkal, tojásokkal felszerelve vegyüljenek el a tömegben, és hallhatóan fejezzék ki nemtetszésüket. A Szabad Magyarországért Mozgalom szintén azt közölte a távirati irodával, hogy "nem tartja kizártnak" az ellenzők részvételét a Kossuth téri "narkós" rendezvényen.
A Kendermag Egyesület a marihuána-fogyasztás legalizálásáért egyszer már tartott demonstrációt tavaly májusban, amellyel azonos időben a Szabad Magyarországért Mozgalom és a Friss Levegőt Polgári Kör szervezett ellendemonstrációt. A rendezvény alatt rendbontások történtek, amelyek miatt rendőrségi intézkedésre is szükség volt.
A tüntetésen négy-ötszáz ember vett részt, a kordonon kívül rekedtek ellenzők nem voltak többen 50 főnél. Úgy tűnt, hogy mindkét oldalon állók nagy része név szerint ismeri a vele tüntetőket. Az Anima Sound System rövid koncertjével záródó tüntetés a legnagyobb izgalmat az keltette, hogy az ellentüntetők az RTL Klub helyszíni tudósítójába belefojtották a szót "Lenin tévé! ÁVH!" kiáltásokkal. Míg egy ellentüntető szarvból készült kürtjét folytatta, egy kendermag- szimpatizáns dobolni kezdett és ráénekelte a Himnuszt. Végül egymást átkarolva fejezték be az alkalmi koncertet.