Többek között az Állami Számvevőszék nemrég közreadott jelentése is téma volt a főváros X. kerületi önkormányzatának csütörtöki képviselő-testületi ülésén. A jelentés nagy nyilvánosságot kapott, a számvevőszék ugyanis azt állapította meg, hogy az önkormányzatot közel félmilliárdos veszteség érte egy közvetetten saját tulajdonában álló cég, a KŐBETA Rt. révén. Az ÁSZ érvelése szerint, ha a cégre 2000 novemberében rábízott 2,1 milliárd forintnyi vagyont államilag garantált értékpapírokba fektették volna, akkor három év alatt 400 milliós nyereséget érhettek volna el. A jelentés szerint ehelyett még az önkormányzatnak kellett kifizetnie 93 millió forintot a KŐBETA-nak.
A képviselő-testületi ülésen az ellenzék azt javasolta, hogy tegyenek büntetőfeljelentést az ügyben, ezt azonban a többségben lévő MSZP-s és SZDSZ-es képviselők leszavazták. Ehelyett a testület többsége úgy döntött, hogy független szakértőkkel vizsgáltatják meg a KŐBETA tevékenységét. Mint az ülés szünetében tartott sajtótájékoztatón Kiss József, a pénzügyi bizottság elnöke elmondta, a négy nagy nemzetközi könyvvizsgáló cég valamelyikét fogják megbízni ezzel a feladattal. Az MSZP-s képviselő elmondta, ha a szakértői vizsgálat azt állapítja meg, hogy az önkormányzatot kár érte, akkor bírósághoz fordulnak.
Ha ez bekövetkezne, érdekes helyzet állna elő, az önkormányzat ugyanis egy közvetetten saját tulajdonában álló céget perelne be, és tőle várná kára megtérítését. Kiss József ezzel kapcsolatban megjegyezte, hogy az esetleges veszteségért a cég igazgató tanácsának és felügyelőbizottságának tagjai saját vagyonukkal felelnek. Az fb-ben jelenleg is helyet foglal több helyi MSZP-s és SZDSZ-es képviselő, és amíg a jogszabályok lehetővé tették, addig az it-ben is ültek képviselők, köztük egy ideig a mostani polgármesrer, a szocialista Andó Sándor.
Egyelőre a külső szakértőt sem választották ki, a csütörtöki sajtótájékoztatón a kerület vezetői és a KŐBETA képviselői azonban már erősen vitatták a számvevőszéki jelentés megállapításait. Szerintük ugyanis nem lehet abból a feltevésből kiindulni, hogy mi lett volna akkor, ha a vagyont állampapírokba fektetik. Emlékeztettek arra is, hogy a KŐBETA-ra bízott vagyon teljes egészéből részvényekből állt. Állításuk szerint ráadásul ezen értékpapírok mintegy 20 százaléka tőzsdén nem jegyzett, osztalékot nem fizető cégek részvényei voltak, amelyeket nehezen lehetett értékesíteni.
A KŐBETA "határozottan cáfolja" azt a számvevőszéki megállapítást is, amely szerint a cég több alkalommal valótlan adatokat tartalmazó beszámolókat nyújtott be a képviselőtestületnek.
Az [origo] kérdésére, miszerint miért van szükség külső vizsgálatra, ha a kerület vezetése eleve vitatja az ÁSZ összes megállapítását és elégedett a KŐBETA tevékenységével, Andó Sándor polgármester azt mondta, hogy a számvevőszék jelentése is tényeken alapul, ezért nem lehet azt megalapozatlannak nyilvánítani. Andó szerint a véleménykülönbségnek az az oka, hogy az ÁSZ nem vett figyelembe sok szempontot a KŐBETA tevékenységének értékelésekor, többek között az elmúlt három év gazdasági körülményeit.