Néhány héten belül elkészül az egészségügyi minisztérium rendelete, mely megtiltja a hálós ágyak használatát. Néhány szociális intézmény féléves haladékot kap a hálós ágyak használatának teljes felszámolására. Csak azok az intézmények kapnak haladékot, ahol bizonyos betegeknek a hálós ágy az állandó tartózkodási helyük, ez az ágyuk - mondta az [origo]-nak Tóth Judit, az egészségügyi minisztérium szóvivője. Ezeket a betegeket nem lehet egyik napról a másikra új helyzetbe kényszeríteni - tette hozzá a szóvivő. Ezzel a pszichiátriai betegek jogait védő szervezetek is egyetértenek, a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum is támogatta a féléves haladékot.
A jogvédők szerint azonban nem csak a betegeknek, hanem az ápolóknak is gondot jelenthet az átállás, sokan nem tudják, mivel helyettesíthetők a hálós ágyak, mi lesz azokkal a betegekkel, akik eddig hálós ágyban voltak. A Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum álláspontja szerint az egészségügyi dolgozók fél-egyéves képzésével csaknem a felére lehetne csökkenteni azoknak az eseteknek a számát, ahol kényszerítő eszközöket vesznek igénybe. A képzéssel azt is el lehetne kerülni, hogy a fizikai kényszerítés helyébe a kémiai kényszerintézkedés, a gyógyszerezés kerüljön.
A modern pszichiátria szerint elképzelhetetlen, hogy valakit hálós ágyba kelljen zárni, ahonnan nem tud felkelni, felállni - mondta az [origo]-nak Csernus Eszter a Társaság a Szabadságjogokért jogvédő szervezet munkatársa. Az ápolóknak oda kell figyelni, hogy a betegnél mikor van krízishelyzet és a betegségétől függően cselekedni - tette hozzá.
A minisztérium rendelet-tervezete szerint a hálós ágyak kiváltására speciális szobákat kell kialakítaniuk az intézményeknek, ahová arra az időre kerülnének a betegek, amikor súlyos kitöréseik vannak. A szobát az ápolóknak figyelni kell, 4 óránként pedig felülvizsgálni, hogy indokolt-e a beteg ott tartása. A rendelet pontosan szabályozza a kémiai szerek és más korlátozó beavatkozások használatát, a beavatkozások hatásának rendszeres ellenőrzését, dokumentációját.
Az Amnesty International nemzetközi emberi jogvédő szervezet idei értékelésében is elmarasztalta Magyarországot, többek között az elmeszociális otthonokban használt, a betegek mozgásának korlátozására alkalmazott hálós ágyak miatt. A hálós ágyak betiltására 2003-ban az Európa Parlament is felszólította a csatlakozó országokat.