Ingatlanpanamára gyanakszik a kispesti Fidesz

Vágólapra másolva!
A kispesti Fidesz szerint jogsértően értékesített a kerület szocialista vezetése egy 257 millió forintra értékelt Üllői úti építési telket, mert nem pályázaton választották ki a győztes céget. Emellett azt is gyanúsnak tartja az ellenzék, hogy kerület vezetői kihagytak egy, a került számára előnyös feltételeket diktáló önkormányzati határozatot a szerződésből. Steinerné Török Katalin (MSZP) szerint törvényesen jártak el, és bár néhány hónapos csúszásban van a beruházás, kár nem érte a kerületet.
Vágólapra másolva!

A kispesti Fidesz szerint vitatható módon értékesített a XIX. kerületi önkormányzat egy üresen álló építési telket. A Kispest központjában, az Üllői út 226-230 alatt található, 12500 négyzetméteres ingatlant ugyanis úgy adta el egy vállalkozásnak a kerület, hogy nem írt ki pályázatot, pedig korábban 257 millió forintra értékelték az ingatlant. Fried Mikós (Fidesz), a kispesti önkormányzat költségvetési és pénzügyi bizottságának elnöke szerint a közbeszerzési törvény szerint ilyen értékes telket csak közbeszerzés útján lehetett volna értékesíteni.

A helyi ellenzék azt is kifogásolta, hogy nem készpénzért adták el a telket, hanem egy csereszerződés keretében lakásokat és egy üzlethelyiséget kértek érte, úgy, hogy nem határozták meg pontosan, milyen színvonalú, műszaki tartalmú ingatlanokat kapnak majd a beruházótól. A csereszerződésben azt kötötték ki, hogy a vállalkozó a területen összesen 13 kis méretű, 33-36 négyzetméteres lakást és egy 250 négyzetméteres üzlethelyiséget épít a hozzá tartozó parkolóhelyekkel.

Fried hozzátette, hogy azzal is veszteség érte szerinte a kerületet, hogy a vállalkozó úgy kapott egy 257 millió forintos telket, hogy egyelőre nem fizetett érte egy fillért sem és csak másfél év múlva kell teljesítenie a szerződésben rögzített feltételeket.

A fideszes képviselő szerint az is érdekessége az ügynek, hogy nagyon gyorsan kellett dönteni az eladásról. A tavaly december 11-i képviselő-testületi ülésen tárgyaltak a polgármester javaslatára arról, hogy december 15-én adják el a telket, a többség ezt meg is szavazta.

Emellett Fried szerint jogsértően járt el a kerület vezetése azért is, mert figyelmen kívül hagyott egy helyi határozatot. A közgyűlés döntött arról, hogy a kft.- nek legkésőbb idén március 31-ig részletes tervdokumentációt kell benyújtania, így pontosítani, milyen műszaki tartalommal adja át a lakásokat. Emellett a fenti határidőig visszavásárlási jogot is fenntartott volna az önkormányzatnak a területre. Emellett kikötötték azt is a határozatban, hogy 2005. január 31-ig át kell adni az ingatlanokat az önkormányzatnak. Fried szerint azonban mindez - a közgyűlés határozata ellenére - nem került be a szerződésbe, ráadásul eddig az építkezés sem kezdődött el.

Steinerné Török Katalin (MSZP) polgármester szerint viszont mindenben törvényesen jártak el, és a kerület is jól jár a beruházással, mert 13 új lakással gyarapodik. A polgármester elmondta, hogy a szóban forgó telket már régóta próbálták értékesíteni, először még évekkel ezelőtt, az előző ciklusban írtak ki több, sikertelen pályázatot. Később, tavaly is próbálkoztak az ingatlan eladásával, de akkor is sikertelen volt a tender.

Év végén azért vált sürgőssé az eladás, mert lejárt volna a telekre érvényes szabályozási terv. Ha újra be kellett volna szerezni az engedélyeket, 1,5-2 évig biztosan nem lehetett volna eladni az ingatlant - modta Steinerné. Ezért az egyik, a korábbi pályázaton induló kft.vel kötöttek szerződést, miután ezt a közgyűlés jóváhagyta. A polgármester szerint ez egy sima telekeladás volt, aminek semmi köze a közbeszerzéshez, így nem problémás, hogy nem tenderen választották ki a győztest. Hozzátette: összességében mintegy 277 millió forint értékű ingatlannal gyarapodik a kerület, a telket viszont csak 257 millióra értékelték, de ezen az áron nem vették meg.

Az ellenzéki aggályokkal kapcsolatban azt mondta: a szerződésbe azért nem kerülhetett be a képviselő-testület által elfogadott határozat szövege, mert a szerződést 2003. december 15-én írták alá, a közgyűlési határozat pedig 2004. januárjában született. Közölte ugyanakkor, hogy a műszaki tartalomról, a pontos tervekről hamarosan - ha beszerezték az összes engedélyt - egyeztetnek. Azt elismerte a polgármester, hogy a beruházás máris csúszik.

A visszavásárlási joggal kapcsolatban azt mondta, annak semmi értelme, mert még a kerületé a telek, csak akkor lehet a vállalkozóé, ha teljesítette a szerződésben előírtakat és a lakásokat az önkormányzat átvette.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!