A parlament 339 igen szavazattal, ellenszavazat és tartózkodás nélkül fogadta el Bőhm András (SZDSZ) és Szabó Lajos (MSZP) indítványát az árak megállapításáról szóló törvény módosítására.
Az elfogadott törvénymódosítás szerint a gyógyszerár befagyasztására legfeljebb kilenc hónapon át van lehetősége a kormánynak, illetve a hatályos szerződésekben szereplő árnál csak akkor lehet magasabb a gyógyszer ára, ha ahhoz az egészségügyi miniszter kérelem alapján hozzájárul. A változtatás részletezi a hozzájárulás feltételeit: e szerint a gyógyszernek az adott betegség kizárólagos kezelésére szolgáló készítménynek kell lennie, illetve a gyártónak bizonyítania kell, hogy a gyógyszer előállításának költsége magasabb a befagyasztás esetén érvényes legmagasabb árnál.
A két képviselő már azt megelőzően benyújtotta javaslatát, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) május 25-én alkotmányellenesnek minősítette a gyógyszerárak befagyasztását. A kormány azért döntött a gyógyszerárak 180 napra szóló, átlagosan 15 százalékos befagyasztásáról március közepén, mert a gyógyszertámogatásokra kifizetett összeg 18 hónap alatt 110 milliárd forinttal nőtt, és a kabinet nem tudott megállapodni a gyártókkal arról, hogy nyereségük egy részét fizessék vissza a gyógyszerkasszába.
A kormány illetékesei az árbefagyasztás után úgy nyilatkoztak, hogy a 180 nap elegendő lesz egy jól működő rendszer kidolgozásához, a két képviselő azonban már április 23-án benyújtotta javaslatát, amely a 180 napos idő lejárta után is lehetőséget biztosított volna a gyógyszerárak április 1-je utáni szinten tartására. Az Ab döntése értelmében azonban a kormány rendelete már június 30. után hatályát veszti, így a mostani törvényjavaslatot mielőbb el kellett fogadni, hogy a gyógyszerárak július 1-jétől ne emelkedjenek ismét az év eleji szintre.
A törvény a kihirdetését követő ötödik napon lép hatályba.
[origo]/MTI