Előbb az Amnesty International hozta nyilvánosságra nemzetközi emberjogi beszámolóját, a múlt héten pedig az ECRI, amelynek Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman révén magyar tagja is van. A két dokumentum hasonló kifogásokat fogalmazott meg Magyarországgal kapcsolatban.
Az ECRI az eredmények között említi, hogy a rendőrök és más tisztségviselők emberjogi képzésben részesültek, a diszkrimináció elleni sikeresebb fellépés érdekében a magyar hatóságok országos hálózatot hoztak létre, megalakult az esélyegyenlőségi kormányhivatal, a parlament elfogadta az egyenlő bánásmódról szóló törvényt.
Az ECRI szerint ugyanakkor a faji eredetű erőszak és a rendőri brutalitás nem tekinthető a múlt problémájának, a büntetőjog rendelkezései nem terjednek ki a rasszizmus minden megnyilvánulására. A roma kisebbség még mindig súlyos hátrányokat szenved el: főként az egészségügyi ellátásban, a lakhatás és az oktatás terén.
A bizottság javasolja, hogy a törvényhozás finomítsa a kisebbségi önkormányzatokra vonatkozó jogszabályokat, fogadja el a rasszizmus elleni erőteljesebb fellépéshez szükséges büntetőjogi rendelkezéseket, a hatóságok tegyenek meg mindent a romák és a bevándorlók helyzetének javításáért - írja a Népszabadság.