Már bontják a zsidónegyed egyik házát

Vágólapra másolva!
Megkezdték a régi pesti zsidónegyedben található Holló utcai egykori ezüstművesház bontását, civil szervezetek és a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal tiltakozása ellenére. Annak ellenére, hogy a KÖH az utolsó pillanatban elrendelte a terület ideiglenes műemléki védelmét, a Holló utca 11. és még néhány régi, a zsidónegyedben található épület bontási engedélyét már nem lehetett visszavonni.
Vágólapra másolva!

Néhány nap múlva csak romjai maradnak a Holló utca 11. szám alatti régi ezüstművesháznak, melyből csak néhány hete költöztek ki az utolsó lakók. A bontási munkálatokat belülről kezdték meg; a falak ugyan még állnak, az ajtókat és ablakokat már kiverték helyükről.

Mivel a ház magántulajdonba ment át, annak ellenére, hogy a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) az utolsó pillanatban elrendelte a terület ideiglenes műemléki védelmét, a Holló utca 11,.és még néhány hasonlóan régi és értékes épület bontási engedélyét már nem lehetett visszavonni. A befektető a bontás után a VII. kerületi önkormányzat kisebb megkötéseivel saját elképzelései szerint hasznosíthatja a területet.

Erzsébetváros június 23-án megfellebbezte a KÖH elsőfokú döntését, amellyel egy évre ideiglenes területi védelem alá helyezte a Károly körút- Király utca-Csányi utca-Dob utca közötti - egyébként a régi pesti zsidónegyed néven az UNESCO által a világörökség részévé nyilvánított Andrássy út és történelmi környezete védőzónájának számító városrészt.

Hunvald György VII. kerületi polgármester korábban maga indítványozta, hogy a moratórium ne érintse a már meglévő, tizenkét házra - köztük a Holló utcaira - kiadott elvi építési és bontási engedélyt. A döntést a polgármester azzal indokolta, hogy ellenkező esetben az önkormányzatnak több milliárd forintnyi kártérítési kötelezettség zúdulna a nyakába a befektetőktől, akik már jelentős összegeket költöttek a lakók kiköltöztetésére.

Az építési és bontási engedélyek kiadásának háttere, hogy az önkormányzat már a kilencvenes évek végén elfogadott egy kerületi szabályozási tervet az úgynevezett Madách-sétány kialakításáról, és az ott álló épületek lebontásáról döntöttek.

Eva M. Amichay városgazdász ezzel kapcsolatos tanulmányában úgy fogalmazott, hogy "olcsóbban meg lehet úszni egy későbbi városszerkezeti katasztrófa kialakulását, ha egyszerűen belátják a döntéshozók, hogy a Madách-sétány tévedés volt, és azonnal leállítanak minden ezzel kapcsolatos projektet". A sétány kialakítását végül a KÖH közbelépésével leállították. A hivatal elnöke, Varga Kálmán ígéretet tett arra, hogy szeptember elsejéig megszületik a városszerkezetre és az egyes kijelölt épületekre vonatkozó egyedi védettségi javaslat. Ez jelentős részben az ÓVÁS! elnevezésű civil szervezet közbenjárásának köszönhető.

Wirth Zsuzsanna

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!