Az úgynevezett parlamenti "olajbizottság", amelyet az olajügyek és a szervezett bűnözés közötti esetleges korrupciós ügyek feltárására hoztak létre, hétfőn zárt ülésen hallgatja meg a legfőbb ügyészt. A testület kisgazda elnöke, Pallag László már megkapta a Legfőbb Ügyészségtől a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP) és az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) által készített jelentéseket a kőolajszármazékokkal összefüggő bűncselekményekről. A kormányfő kezdeményezésére a legfőbb ügyész ötvenoldalas jelentést készít - ahogy Györgyi Kálmán fogalmazott - a "bűnügyi történelem olajos fejezetéről". Laptársunknak a legfőbb ügyész elmondta: "ki lehet dolgozni annak a technikáját, hogy ilyen bűncselekmények ne ismétlődjenek meg. Ebből a szempontból igen fontos a jelentés, amely egyben intellektuális teljesítmény is."
A parlamenti bizottság számára készült jelentések nem nyilvánosak. Lapunk megtudta: a VPOP több mint 120 oldalas jelentése az 1992-1999 közötti időszakot öleli fel, és mintegy 890 ügyben lefolytatott eljárásra terjed ki. A dokumentum szerint két esetben összefüggés mutatható ki a robbantásos merényletek és az "olajos" bűncselekmények között: az 1995. szeptemberi Práter utcai robbantásnál, amelynek célpontja egy külföldi állampolgár volt, valamint az 1998-as Aranykéz utcai merényletnél, amely - szinte bizonyosan - az egyik áldozat, Boros Tamás ellen irányult.
A jelentés szerint a vizsgált időszakban 902 büntetőügyet regisztráltak. A legtöbbet Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében: 171-et. Bács-Kiskun megyében 138, Csongrád megyében pedig 84 ügy keletkezett.
A legnagyobb kárt viszont nem ott okozták, ahol a legtöbb bűncselekményt elkövették. Az elkövetési értéket tekintve a főváros vezeti a listát majdnem 40 milliárd forinttal, utána Csongrád megye következik több mint 15, Pest megye pedig 11 milliárd forinttal. Az 1992-1999 közötti időszakban a VPOP által feltárt bűncselekmények összesített kárértéke meghaladja a 93 milliárd forintot.
Az ORFK ugyancsak több mint százoldalas jelentése 145 ügyet tüntet fel, felsorolva a bűncselekmények elkövetésének idejét, fajtáját, illetve a gyanúsított cégeket, azok tagjait, valamint a nyomozás állását, és a kárértéket.
(Népszava)