4 milliárd forint parkolási díjjal tartoznak a pestiek

Vágólapra másolva!
Nemrég újabb 15 ezer, parkolási díjjal tartozó budapesti autós kapott fizetési felszólítást különböző parkolási társaságoktól. Aki ennek ellenére sem fizet, annak a bíróságon kell megvédenie az igazát a társasággal szemben. Itt meglehetősen rossz esélyekkel indulnak az adósok, mert az esetek több mint kilencven százalékában a bíróság a társaságoknak ad igazat. Legrosszabb esetben az autós lakása is veszélybe kerülhet a be nem fizetett büntetések miatt. A társaságok vezetői szerint egy-egy ilyen felszólítási hullám jelentősen növeli a pótdíjfizetési hajlandóságot.
Vágólapra másolva!
Fotó: Fábián Évi
Fotó: Fábián Évi

Az elmúlt néhány hétben újabb 15 ezer, parkolási díjjal tartozó budapesti autós kapott fizetési felszólítást. Összesen négymilliárd forint, be nem fizetett büntetéssel tartoznak a fővárosnak a budapestiek. Aki a felszólítás ellenére sem fizet, annak a bíróságon kell megvédenie az igazát a parkolási társasággal szemben. A társaságok 2003 áprilisa óta a rendszám alapján lekérhetik a Belügyminisztériumtól a tulajdonosok nevét és lakcímét is.

Tóth József, a Fővárosi Közterületi Parkolási Társulás igazgatója az [origo]-nak elmondta, hogy a levelek kézhezvétele után az autósok körülbelül 15 százaléka reklamálni kezd. "Eszükbe jut például, hogy lakossági engedélyük volt. Utólag nehéz megmondani, hogy kint volt-e az engedély vagy sem, amikor megbüntették őket. Amíg nem volt fényképezés, nem volt bíróság, amelyik a társaságnak adott volna igazat." A megbüntetett autósokat már a levélben értesítik a részletfizetés lehetőségéről. Ehhez külön megállapodást kell kötni az adósnak a társasággal. A Közterületi Parkolási Társulásnál 100 ezer forintig hat hónap, 100 ezer forint felett pedig maximum egy év a részletfizetési határidő. A többség él a részletfizetés lehetőségével.

3.3 milliós adósság parkolás miatt

Az autósok nagy része egyébként kis összegekkel tartozik, általában 3-5 ezer forinttal. Persze van olyan is, aki 3.3 millió forintos tartozást gyűjtött össze az elmúlt néhány évben. Fizetési felszólítást az kap, aki legalább háromszor nem fizetett a parkolásért. "Három alkalom ugyanis már nem lehet a véletlen műve" - fogalmazott Tóth József. Ilyenkor már megéri a társaságnak kikérni az adatokat, levelet küldeni, elindítani az egész procedúrát. A tapasztalatok szerint minél kisebb összeggel tartozik valaki, annál gyorsabban fizet. Akadnak azért "nagy fogások" is: nemrég egy cég két autójával felhalmozott több mint kétmilliós tartozását sikerült behajtani.

Tóth József szerint egy-egy ilyen felszólítási hullám növeli ugyan a pótdíjfizetési hajlandóságot, de az, hogy kifizetik-e az emberek a büntetést, sok más tényezőtől is függ. Januárban és nyáron például sokkal kisebb a fizetési hajlandóság, mint az őszi hónapokban. Az október Tóth József szerint egyenesen "szenzációs" bevételi szempontból. Ha valaki a felszólító levél ellenére sem fizet, ügye a bíróságra kerül. Itt elég rossz esélyekkel indulnak az adósok, az esetek több mint kilencven százalékában ugyanis a bíróság a társaságoknak ad igazat. Lónyai Tamás, a Centrum Parkoló Rendszer Kft. kommunikációs igazgatója szerint azért, mert nekik hiteles és helytálló bizonyítékaik vannak az autósok sokszor megalapozatlan érveivel szemben.

A végrehajtás, vagyis hogy valakinek elveszik a lakását, vagy az autóját a kifizetetlen parkolási számlák miatt, nagyon ritka. Lónyai Tamás még nem találkozott ilyen esettel. A kommunikációs igazgató fontosnak tartja, hogy "ez az egész nem a büntetésekről szól. Nem akarjuk elvenni senki házát, vagy kocsiját." Lónyai szerint mindössze arról van szó, hogy ha élhető városban akarunk élni, be kell tartanunk bizonyos szabályokat. Ősztől közvetítők is segítenek majd az autósok és a parkolási cégek közötti konfliktusok megoldásában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!