Szekeres Imre 1950-ben született. Nős, két gyermeke van. Eredeti végzettsége szerint vegyészmérnök, egy ideig tanított a veszprémi egyetemen is. Itt KISZ-titkár volt, 1969-89 között az MSZMP tagja volt, majd az MSZP egyik alapítója lett. 1986-90 között Veszprémben tanácselnök-helyettesként dolgozott, a rendszerváltás után Budapestre költözött.
Szekeres az MSZP megalakulása óta a párt egyik vezető politikusa: 1990-94-ben ügyvezető alelnöke, 1994-98-ban alelnöke, 1998-2003-ban elnökségi tagja, 2003 óta újra alelnöke a pártnak.
Eddig az összes szabad választáson indult, de csak 1994 óta képviselő. A Horn-kormány idején ő volt az MSZP frakcióvezetője, és így az egyik legtöbbet szereplő szocialista politikussá vált. 1998 után viszont hátrébb szorult a pártban. Ennek egyik oka lehetett, hogy ő volt az elvesztett 1998-as választáskor a párt kampányfőnöke. Hírbe hozták azzal is, hogy egy budapesti szálloda-üzlet kapcsán visszaélt befolyásával.
Az Orbán-kormány idején ő vezette a parlament költségvetési bizottságát. A Medgyessy-kormány megalakulásakor politikai államtitkári posztot kapott a Miniszterelnöki Hivatalban. Itt ő vezette mostanáig az úgynevezett Stratégiai Elemző Központot, melyet a "kormányzat háttérbázisának" nevezett.
A 2004-es európai parlamenti választások előtt őt bízta meg a párt, hogy koordinálja az MSZP listájának összeállítását. Az EP-választások után jelezte, hogy szívesen indulna októberben az MSZP elnöki tisztségéért. Ő is az egyik jelöltje a pártnak, de hivatalosan még nem jelentette be, hogy elfogadja-e a jelölést. Informálisan azonban már többször utalt rá, hogy vállalná a megmérettetést. Miniszteri kinevezésével most valószínűleg erről a tervéről le kell mondania, hiszen már hónapok óta lehet tudni, hogy az új pártelnök nem viselhet majd kormányzati pozíciót.
Az elmúlt két évben Szekeresnek többször kellett védenie a kormány becsületét kínos ügyekben. Neki kellett válaszolnia a söjtöri ebéddel, az Illyés Közalapítvánnyal vagy a most menesztett Keller Lászlóval kapcsolatos interpellációkra is.