Vágólapra másolva!
Csütörtöki hatállyal benyújtotta lemondását Medgyessy Péter miniszterelnök a köztársasági elnökön keresztül Szili Katalin házelnöknek. Ezt azt követően jelentette be, hogy az MSZP kongresszusán megkezdődött a szavazás az új kormányfőjelöltekről. Medgyessy döntésével elhúzódhat a kormányváltás, az államfő ajánlhat miniszterelnök-jelöltet a parlamentnek. A miniszterelnök többek között azzal indokolta döntését: nem engedi, hogy "puccsisták" diktáljanak.
Vágólapra másolva!

"Sokféle várakozás előzte meg döntésemet. Egyesek azt gondolták, hogy mint oly sokszor, a miniszterelnök adja be derekát, míg az egyszerű emberektől sok üzenetet kaptam, melyek szerint adjam meg tekintélyét a kormányfői posztnak és a kormánynak" - indokolta Medgyessy Péter miniszterelnök, hogy miért választotta a lemondást, ahelyett, hogy ígéretéhez híven megvárta volna az ellene benyújtott bizalmatlansági indítványt. "Sokáig hezitáltam, végül úgy döntöttem, hogy nem a politikusokhoz, hanem az emberekhez fordulok" - mondta a kormányfő, aki hozzátette: nem enged a nyomásnak, nem engedi, hogy ebben az országban "puccsisták" diktáljanak. Nem lehet a kormány tekintélyét semmibe venni, mivel nem lehet felelősséggel kormányozni, ha az könnyen megingatható - érvelt tovább Medgyessy.

A miniszterelnök délután nyújtotta be lemondását az államfőnek, az MSZP rendkívüli kongresszusával egy időben. Mádl Ferenc köztársasági elnökkel folytatott reggeli konzultációja meggyőzte arról, hogy az államfő tisztességes, gyors és alkotmányos döntést hoz majd - közölte Medgyessy. Hozzátette: szerinte ez a megoldás nem igényel több időt, mint a bizalmatlansági indítvány, ami érvelése szerint megbukhat, ha nem szavazza meg kellő számú képviselő. Közölte azt is, hogy így a bizalmatlansági indítvánnyal szemben a lemondással teljes egészében magára vállalja a koalíciós partner bizalomvesztésének a következményeit.

"Mádl Ferenc köztársasági elnök az ország stabilitása, a zökkenőmentes kormányváltás érdekében az alkotmányban foglalt jogkörénél fogva haladéktalanul megkezdi a parlamenti pártok vezetőivel az egyeztetést" - mondta Schillinger Erzsébet, az államfő sajtóirodájának vezetője. Tájékoztatása szerint a köztársasági elnök megkapta Medgyessy Péter miniszterelnök lemondó nyilatkozatát, amelyet a jogszabályban előírt háromnapos határidőn belül továbbít az Országgyűlés elnökének.

Mádl döntési helyzetben

Mivel Medgyessy Péter lemondott, így nem lesz olyan gördülékeny a kormányváltás, mint egy sikeres bizalmatlansági indítvány esetén lett volna. Csütörtöktől a Medgyessy-kormány ügyvezető kormánnyá alakul át, és az államfőnek kell javaslatot tennie a parlamentnek az új kormányfő személyére harminc napon belül. A köztársasági elnöknek elvileg teljes a mozgástere, hogy kit javasol a parlamentnek. Ha az államfő netán olyan személyt javasolna miniszterelnöknek, aki mögött nem áll parlamenti többség, és ezért az Országgyűlés nem szavazza meg, akkor negyven nap elteltével feloszlathatja a parlamentet, és új választást írhat ki három hónapon belül. Ezt a koalíciós pártok úgy akadályozhatják meg, hogy megszavazzák ugyan a nem kívánt jelöltet, azonban egyből benyújtják ellene a konstruktív bizalmatlansági indítványt, azt elfogadva pedig az általuk választott személy az új kormányfő.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!