A kormánynak idén márciusig kellett volna teljesíteni azt a tizenegy feladatot, amely a családon belüli erőszak megelőzését célozza, és amelyet országgyűlési határozatban mondtak ki. A feladatok közül egyiket sem hajtották végre, a legtöbb területen nem is kezdték el az intézkedéseket. Ezért civil jogvédő szervezetek képviselői és az ENSZ nőjogi bizottságának tagja kedden petíciót adtak át Világosi Gábornak, az Országgyűlés SZDSZ-es alelnökének, melyben azt kérik, hogy vonják felelősségre a tárcákat az intézkedések "elszabotálásáért". Szerintük a parlament tekintélyét is rombolja, hogy a kormány nem teljesíti a kiszabott feladatokat.
A petíciót aláíró civil szervezetek felajánlották, hogy osztrák szakértőt kérnek fel arra, hogy a képviselőket és a kormányt segítse megfelelő koncepció kialakításában. A civilek azt is kérik, hogy jelöljenek ki egy minisztert, aki a szerteágazó feladatokat összehangolná. Göncz Kinga az új, összevont minisztérium élén alkalmas lenne erre, ám a szervezetek képviselői szerint eddigi lépései is elhibázottak, nincs egységes koncepciója, és eddig egyetlen kérdésükre sem válaszolt érdemben. Arra kérik az esélyegyenlőségi minisztert, fejtse ki álláspontját a nyilvánosság előtt a kérdésben.
Az idei költségvetésből több száz millió forintot kapott az esélyegyenlőségi tárca a családon belüli erőszak kezelésére. Ezt az összeget átcsoportosították, és hajléktalanszállók bővítésére fordítják. "Szinte hihetetlen, hogy a kormányzat még mindig a bántalmazott nők és gyerekek menekülésre kényszerülését tekinti természetesnek, és kizárólag az ő hajléktalanéletük normalizálására szán forrásokat" - áll a civilek petíciójában. A jövő évi költségvetés pedig egyáltalán nem különít el pénzt a családon belüli erőszak kezelésére.