A Fidesz október 4-én jelentette be, hogy népszavazást kezdeményez a privatizáció leállítására. Az aláírásgyűjtő íven az a kérdés szerepel: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés azonnali hatállyal állítsa le a gazdasági társaságokban és a közhasznú társaságokban meglévő állami tulajdon privatizációját?"
A testület több tagja a szerdai vita során felvetette: lehetséges, hogy ez nem az Országgyűlés, hanem a kormány hatáskörébe tartozik, tehát nem felel meg a népszavazás törvényi kritériumainak. Ezért azt javasolták, hogy az OVB halassza későbbre a döntést, és hallgasson meg gazdasági szakértőt annak tisztázására, hogyan történnek pontosan a privatizációs döntések. Az OVB más tagjai, köztük Ficzere Lajos elnök ugyanakkor azzal érveltek, hogy a kérdés az 1995-ös privatizációs törvény módosítására vonatkozik, ami egyértelműen az Országgyűlés hatáskörébe tartozik.
A vitában felmerült az a problematika is, hogy a feltett kérdés milyen időtartamra vonatkozik, vagyis hogy mennyi ideig kell leállítani a privatizációt. Szintén felvetődött, hogy nincs-e átfedés a kórházprivatizációról szóló és a jelenlegi kezdeményezés között, ugyanis a népszavazás törvényi szabályai szerint azonos témakörben nem lehet több kezdeményezést kiírni.
A vitában ugyancsak felmerült, hogy a kérdés érintheti a 2004-es költségvetés végrehajtását, ugyanakkor az alkotmány tiltja, hogy költségvetést érintő kérdésben népszavazást lehessen tartani. A testület a vitás kérdések tisztázása érdekében halasztotta későbbi időpontra döntését.
Az OVB az ülésen kiegészítette a soproni és a szécsényi időközi választás határnapjait kitűző határozatát, tekintettel arra, hogy az Országgyűlés időközben elfogadta a külföldön történő szavazás szabályait. A kiegészítés szerint az időközi választás első fordulójában a külképviseleteken egy héttel korábban, november 7-én szavaznak majd, a voksokat pedig a Magyarországon leadott szavazatokkal együtt november 14-én összesítik. A második forduló ugyanakkor egy időben zajlik itthon és külföldön is.
Az OVB az ülésen hitelesítette egy magánszemély népi kezdeményezésének aláírásgyűjtő íveit, amellyel azt szeretnék elérni, hogy az Országgyűlés módosítsa az 1997. évi gazdasági reklámtevékenységről szóló törvényt annak érdekében, hogy ne tehessenek közzé olyan reklámokat, amelyek a gyermek és fiatalkorúak fizikai, szellemi vagy erkölcsi fejlődését károsíthatják.
A testület szintén hitelesítette az Értelmi Sérültek és Családjaik Jogvédő Egyesületének népi kezdeményezését. A szervezet azt kívánja elérni, hogy az Országgyűlés tűzze napirendjére az ápolási díj kérdését, egy új törvényben a súlyos fogyatékos és állandó felügyeletre szorulókat napi 24 órában gondozó hozzátartozó tevékenységét teljes értékű munkavégzésként ismerje el, és ennek megfelelően az ápolási díj összege ne lehessen kevesebb a mindenkori legalacsonyabb munkabér összegénél.