Mivel a Fidesz hétfőn nem szavazta meg a kétharmados honvédelmi törvény módosításait, ezért a honvédelmi tárcának - annak ellenére, hogy megszűnik a sorkötelezettség - fent kell tartania a sorozás intézményét, a kiegészítő parancsnokságokat, az egészségügyi szolgálatot és az ezekhez kapcsolódó intézményrendszert - közölte Juhász Ferenc honvédelmi miniszter kedden. Hozzátette: ez évente mintegy 10 milliárd forintba kerül. Keleti György, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottságának szocialista elnöke hozzátette, hogy a sorozás alkalmával egy fiatal vizsgálata mintegy 100-120 ezer forintba kerül.
A jelenlegi jogszabályok szerint a 17. életévüket betöltő fiatalok továbbra is megkapják a felhívást, hogy jelenjenek meg a sorozáson, ahol adategyeztetés és orvosi vizsgálat vár rájuk, a későbbi adatváltozásokat pedig be kell jelenteniük. "Ha ezt nem teszik meg, akkor büntetéssel kell számolniuk" - figyelmeztetett a miniszter. A honvédelmi törvény módosításának elmaradása miatt - mint Juhász elmondta - tovább kell működtetni ezt az intézményi rendszert, pedig a fiataloknak már nem kell bevonulniuk, hiszen november 3-án leszerelnek az utolsó sorkatonák.
A miniszter közölte, hogy a sorkatonai szolgálati kötelezettségeket is szabályozó honvédelmi törvény és az alkotmány módosításáról szóló négypárti egyeztetések során a Fidesz képviselőinek álláspontja folyamatosan változott ez ügyben. Mint mondta, a fideszes képviselők "folyamatosan, megkerülő manőverekkel próbálták lehetetlenné tenni a szabályozást".
Közölte, hogy ha a Fidesz hétfőn "nem szabotálta volna a döntést, akkor a jelenlegi alkotmánnyal is harmonizáló új honvédelmi törvényt fogadhattunk volna el, amely tisztába teszi a sorkatonai szolgálati kötelezettség és a hadkötelezettség kérdéseit". Ezek feloldására szerinte az alkotmánymódosítási javaslat nem alkalmas, hiszen az a sorkötelezettség visszaállításának körülményeit tartalmazza. A miniszter hozzátette: a kormány szerdán dönt arról, hogy "van-e értelme fenntartani az alkotmánymódosító szándékát".
Juhász Ferenc megerősítette, hogy Mádl Ferenc köztársasági elnök lemondta a "centivágást", azaz november 2-án nem lesz ott a sorkatonaság utolsó napjait jelképező ünnepségen. Az államfő az utolsó sorkatonák leszerelése előtti napon vágta volna le az utolsó előtti darabot a centiből. "Nem kell nagy képzelőerő hozzá, hogy a tegnapi Fidesz-magatartás és a köztársasági elnök úr mai döntése között van összefüggés" - vélte a honvédelmi miniszter.
A sorozás folytatása nem kerül 10 milliárd forintba, a sorkötelesek orvosi vizsgálata a költségvetési javaslat szerint 150 millió forintba kerül - mondta Simicskó István fideszes politikus keddi sajtótájékoztatóján. Közölte, hogy a szükséges 150 millió forintot a honvédelmi és az egészségügyi tárca közösen gazdálkodja ki. A politikus szerint a sorozással kapcsolatos egészségügyi szűrővizsgálat fontos jog és lehetőség a fiatal emberek számára. Felhívta a figyelmet arra is, hogy a Kútvölgyi kórház és a Miniszterelnöki Hivatal megállapodása szerint 50 millió forintot fordítanak évente a miniszterek egészségügyi ellátására.
A képviselő kitért arra is, hogy megoldás született a sorkatonai szolgálat megszüntetése ügyében. Mint mondta, ezzel kapcsolatban van Keleti Györgynek (MSZP) egy, a Fidesz által is támogatott határozati javaslata. Ebben felhatalmazzák a honvédelmi tárca vezetőjét: a honvédség állományát a jövőben kizárólag szerződéses és hivatásos katonákkal töltse fel. "Ez ad lehetőséget arra, hogy a november elején leszerelők után a fiataloknak ne kelljen kötelező jelleggel bevonulniuk" - tette hozzá.
Simicskó István szerint a kormány magatartása "álságos", mert négypárti tanácskozások csak az alkotmány módosításáról zajlottak, és a honvédelmi törvény módosításáról szinte egy szó sem hangzott el azokon.