Kovács Lászlót eredetileg az energetikai biztos posztjára szemelte ki José Manuel Barroso, az Európai Bizottság kijelölt elnöke, ám az Európai Parlament (EP) bizottsági meghallgatásain úgy találták, hogy a volt magyar külügyminiszter ismeretei ebben a tárgykörben hiányosak. Mással szemben is felmerültek személyi, egyéb természetű kifogások, így aztán Barroso nem terjesztette szavazásra az EP elé a névsort, s újat állított össze. A személy- és posztcserék következtében jutna most Kovács Lászlónak az adó- és vámügyi poszt.
A müncheni lap szerint a következő parlamenti meghallgatás előtt főleg konzervatív képviselők előhozták Kovács László kommunista múltját. A Süddeutsche Zeitung arról értesült, hogy Schröder kancellár egy Barrosóval folytatott beszélgetésen igen világosan kiállt amellett, hogy a szakmai inkompetencia miatt gyakorolt erős kritika ellenére is tartsák meg a magyar biztosjelöltet. Barroso előzőleg azt fontolgatta, hogy új jelöltet kér a magyar kormánytól.
Schröder Kovács történelmi érdemeire hivatkozott, amelyet külügyi államtitkárként játszott 1989-ben: közreműködött abban, hogy 1989 szeptemberében Magyarországról Ausztrián keresztül Nyugat-Németországba távozhattak az országukba visszatérni nem akaró keletnémetek. Hasonló módon interveniált vezető kereszténydemokrata képviselőknél Helmut Kohl, aki a határnyitás idején volt kancellár.
Hans-Gert Pöttering, a kereszténydemokrata-konzervatív pártok honatyáit tömörítő EP-frakció elnöke pénteken ugyan ismét bírálta Kovácsot, közben elmondta: a meghallgatásnak tisztességesnek, nyitottnak és komolynak kell lennie. Hozzátette: reméli, hogy az új összetételű bizottság széles körű támogatást kap az Európai Parlamentben.