Már az idén megkezdődtek a minisztériumi köztisztviselői elbocsátások. A 2005-ös költségvetés tervezete szerint a takarékosság jegyében tízezerrel kell csökkenteni az állami alkalmazottak számát. A minisztériumok leginkább a háttérintézményekben kényszerülnek leépítésekre. Sokan november végén, december elején kapták meg az értesítést munkaviszonyuk megszűntéről vagy nyugdíjazásukról. Az előre hozott intézkedés értelme, hogy a leépítéssel elért megtakarítás jövőre minél korábban jelentkezzen.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumnál (FVM) lesz a legnagyobb központi leépítés, több mint száz munkatásrtól válnk meg. A legnagyobb létszámcsökkentés pedig a honvédelmi tárcánál várható. Mindkét minisztériumnál már meg is kezdték az elbocsátásokat. A Pénzügyminisztériumban 60 alkalmazottól válnak meg, többségüket már értesítették is a változásról.
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kivívta a szakszervezet, hogy a tervezett 1079 helyett csupán 580 alkalmazottat bocsássanak el. A nemzeti parkokban nem lesz elbocsátás, átrendezéssel igyekeznek takarékoskodni, a környezetvédelmi és vízügyi felügyeletektől mintegy 160-an távoznak, többségük nyugdíjba vonul. A környezetvédelmi és vízügyi igazgatóságok 4100 dolgozója közül a tárgyalások pillanatnyi állapota szerint januártól 390 közalkalmazott távozása várható.
A munkaügyi minisztérium azon kevés tárcák közé tartozik, ahol létszámnöveléssel számol a költségvetés. A közel 200 fős létszámnövekedés oka: az egységes magyar munkaügyi adatbázis létrejöttével és az EU-programok lebonyolításával gyarapodtak a minisztérium. A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumából tíz alkalmazottat bocsátanak, összességében azonban nő a létszám, mivel a jövőben az egyházi ügyeket is ez a tárca felügyeli, így 23 munkatárs kerül oda. Az Oktatási Minisztériumban a köztisztviselői létszám tíz százalékát érinti a leépítés, ami 45 munkahelyet jelent.