Kiss Péter kancelláriaminiszter szerint nem kizárt, hogy további felelősei is lesznek a bangkoki nagykövet ügyének. "Könnyen lehet, de ezt nem akarom megelőlegezni, hiszen ez tipikusan olyan, amit szakmai alapon kell megítélni" - válaszolta Kiss Péter a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában arra az újságírói kérdésre, elképzelhetőnek tartja-e, hogy a csütörtökön visszarendelt nagykövet főnökeit is felelősségre vonják. A kancelláriaminiszter elmondta, hogy nem fejeződött be a vizsgálat a Külügyminisztériumban, most azt vizsgálják, miért nem utasította a tárca a bangkoki nagykövetet, hogy térjen vissza állomáshelyére. Kiss Péter szerint a vizsgálat egy-két napon belül lezárul. "Biztos vagyok abban, hogy a jövő hét elején tudni fogjuk a választ" - mondta.
A Külügyminisztérium szóvivői irodáján az [origo]-nak megerősítették, hogy a jövő hét első napjaiban várhatóan lezárul a vizsgálat. A nagykövet főnökeiként a térség országaival foglalkozó területi főosztályvezető és a főosztály működését felügyelő helyettes államtitkár felelősségét vizsgálják az ügyben. Kiterjed a vizsgálat arra is, hogy ha a sajtóhíreknek megfelelően a nagykövet az adott időszakban rendszeresen bejárt a minisztériumba, az illetékesek miért nem utasították őt, hogy utazzon vissza állomáshelyére.
Morális kérdésnek tartotta a kancelláriaminiszter, hogy egy nagykövet szakítsa meg szabadságát és térjen vissza állomáshelyére, ha ilyen nagy katasztrófa történik és magyarok is vannak a térségben. "Ilyen nagy dráma esetében nem lehet nem a helyszínen lenni annak, akinek ez az állomáshelye, még akkor is, hogy ha formálisan a szabadságát töltötte" - mondta.
Vándor János nagykövet azonnali hatállyal történő hazahívását és felmentését Gyurcsány Ferenc miniszterelnök csütörtökön jelentette be, miután nyilvánosságra került, hogy a nagykövet december 24-tól január 5-ig Budapesten töltötte szabadságát. A thaiföldi magyar nagykövet távollétéről a Magyar Nemzet című napilap számolt be csütörtöki számában. A napilap szerint a nagykövet távollétében két beosztott diplomata, az ideiglenes ügyvivő és a konzul próbált megbirkózni a krízishelyzettel.
[origo]/MTI