A százados a honvédelmi miniszternek február végén írt nyílt levelében egyebek között arra hívta fel a figyelmet, hogy az afganisztáni missziónál nem megfelelően páncélozottak a terepjárók, nem használhatóak a terepjárók géppuskaállványai, és nem szereltek drótvágót a járművekre. A miniszter azonnal vizsgálatot indított, amelynek eredményéről szerdán számoltak be a parlament szakbizottsága előtt. A vizsgálat jegyzőkönyve péntekre készül el.
A csaknem négy órán át tartó ülésen Braun László vezérőrnagy, a vezérkari főnök első helyettese, a vizsgálóbizottság megbízott vezetője közölte: a levélben megfogalmazott állítások nem állják meg a helyüket, a százados nagyon súlyos fegyelemsértést követett el.
A vezérkar cáfol
A drótvágó eszközökről szólva cáfolta, hogy hét hónapot vett volna igénybe a beszerzésük. Mint mondta, az eszközök legyártása, bevizsgálása és tesztelése körülbelül négy hónap alatt megtörtént. Közölte: a decemberben kiszállított eszközök végül nem nyerték el a katonák tetszését, mert súlyuk a gépjárművek stabilitását veszélyeztette. (Farkas Roland levelében kifejtette: Afganisztánban új támadási módszer, hogy nyakmagasságban drótokat feszítenek ki, "így kísérelve meg lefejezni a terepjárókon álló géppuskást".)
Braun László elmondta, hogy időközben Afganisztánban az ilyen fajta támadások megszűntek, de a helyszínen a rendelkezésre álló pénzkeretből a katonák vásároltak drótvágókat, amelyeket november végén, december elején szereltek fel a járművekre. Kiemelte, hogy a mintegy ezer járőrözési feladat egyike során nem volt ilyen jellegű támadás ellenük.
A terepjárókra rögzített géppuskaállványokról közölte, hogy azok biztonsági okból csak mínusz négy fokkal engedik eltérni a vízszintestől a fegyvert, aminek az az oka, hogy nehogy a vezetőfülkében ülőket érje egy véletlen lövés.
Braun László az egyenruhákat ért kritika kapcsán elismerte, hogy kiérkezéskor nem álltak megfelelő mennyiségben rendelkezésre az egyenruhákon lévő jelzések, a nemzetközi misszió címerét pedig néhány katona odakint vásárolta meg. Közölte, hogy a katonák egyszer sem keveredtek konfliktushelyzetbe a lakossággal. Olyan jelzés nem érkezett, hogy ruhájuk miatt más nemzet katonáinak nézték volna a magyarokat.
A vezérőrnagy szólt arról, hogy a feszültség-átalakító berendezésre a levél állítása ellenére szükség volt, azt viszont elismerte, hogy a napolajak közül néhánynak valóban lejárt a szavatossága. Braun László kijelentette: "a század a hadszíntéri kockázatnak megfelelő felkészültséggel és felszereltséggel lett kihelyezve (...), feladatát eredményesen és elismerésre méltóan hajtotta végre". Hozzátette: baleset, támadás nem érte a magyar katonákat.
Iváncsik: Félimformációk
Iváncsik Imre, a szaktárca politikai államtitkára közölte, hogy szokatlan módszert választott a százados, a szolgálati út megkerülésével, a nyilvánosságon keresztül, félinformációk alapján fogalmazta meg levelét. Mint mondta, a vizsgálat megerősítette annak a döntésnek a jogosságát, hogy a szaktárca és a vezérkar integrációja során egy műveleti főcsoportfőnökséget hozzanak létre, amely valamennyi külföldi misszió tevékenységét koordinálja.
Kiemelte, hogy kedden fogadták ünnepélyesen a hazatért katonákat, és ugyan sokukkal beszélgetett, de egyikük sem hallott olyan észrevételeket, mint amilyeneket Farkas Roland megfogalmazott.
Simicskó: Meg kell köszönni Farkas Rolandnak
Nyitray András fideszes képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a honvédelmi bizottság tagjait egyetlen alkalommal sem hívták meg, amikor honvédelmi minisztériumi delegáció látogatta meg a külföldi missziókat.
Simicskó István (Fidesz) közölte, hogy a misszió szükséges eszközeinek gyors beszerzéséhez akár a közbeszerzés alóli mentesítéshez is hozzájárulna indokolt esetekben a szakbizottság.
Kiemelte: nem érti, hogy miért hoztak létre nyilvános internetes fórumot a katonák számára, ha ezt a nyílt levelet a szolgálati út megkerülésének értékeli a szaktárca. Mint mondta, az észrevételek alapján a politikai vezetésnek nem fenyegetőznie kellene, hanem kivizsgálni azokat a katonák biztonsága érdekében.
Az ellenzéki képviselő hangsúlyozta, hogy Farkas Roland észrevételeit meg kellene köszönnie a szaktárcának, mert fontos problémákra, például az eszközök beszerzésének lassúságára irányította rá a figyelmet. Simicskó István azt kérte, hogy ne érje retorzió a századost.
Keleti: Nem tartotta be a szolgálati utat
Farkas Rolandot csak a testület szocialista tagjai kérdezték. A százados elmondta, hogy az afganisztáni misszió magyar katonáinak három hetes szabadságát 10 napra csökkentették, volt aki ebből öt napot az utazással töltött és így csak öt napja maradt az itthoni pihenésre. Kifogásolta azt is, hogy a magyar katonák nem vehettek részt a decemberi népszavazáson.
Keleti György, a testület szocialista elnöke arra hívta fel a figyelmet, hogy Farkas Roland tíz év alatt gyorsan haladt előre a ranglétrán. Megkérdezte tőle, hogy "nem tartja magát a csókosok közé tartozóknak, ugye?" Erre Farkas Roland közölte, hogy nem, és kiemelte, hogy csak egy alkalommal volt soron kívüli előléptetése. Közölte, nem hivatalosan tudott róla, hogy korábbi interneten közölt véleményei miatt elöljárói tervezték, hogy félbeszakítják szolgálatát.
Keleti György közölte: az internetes fórum nem mentesíti a századost a szolgálati út betartásától, Vári Gyula (MSZP) pedig azt mondta, hogy Farkas Roland nyílt levelével tippet is adhatott volna például a katonák támadóinak.
Fegyelmi vizsgálat és leszerelés
Farkas Roland a meghallgatás során kitartott állításai mellett, és többször is jelezte: azok álláspontját is képviseli, akik szerint a vezetés nem tett meg mindent a katonák biztonsága érdekében. A százados ellen várhatóan súlyos fegyelemsértés miatt indul eljárás, mivel katonaként kritizálta a felső vezetést, amellyel törvényt sértett. A százados - mint a Népszabadaság írja - önként leszerel, és ha kell független bírósághoz fordul.