Pokorni Zoltán szerint az önmagát tévedhetetlennek gondoló politikai magatartás vezetett azokhoz a szakmai és szervezési hibákhoz, amelyek válságos helyzetet teremtettek az idei érettségi vizsgák során. A Fidesz alelnöke szombati sajtótájékoztatóján kijelentette: nem a kétszintű érettségi rendszere, hanem annak lebonyolítása, megszervezése bukott meg.
A kormány és minisztérium az érettségi bevezetése és lebonyolítása során hat meghatározó szakmai és három jelenetős szervezési hibát követett el - mondta. Ezek között említette az érettségi tételek biztonságának, az érettségi logisztikai és informatikai hátterének nem megfelelő biztosítását. Pokorni szerint mindössze három olyan nap volt az eddigi érettségi időszakban, amikor nem volt komolyabb probléma. "Mára a kormány az érettségit nevetség tárgyává tette, semmibe vette sok ezer fiatal és tanáraik munkáját" - fogalmazott.
Pokorni szerint a matematika érettségi eredeti időpontban történő megíratásával a tárca nem szakmai, hanem politikai döntést hozott, nem megoldani, hanem elleplezni akarták a kialakult helyzetet. A miniszter annak ellenére döntött így, hogy tudta az érettségi tételek idő előtt nyilvánosságra kerültek. A Fideszes politikus egyetértett azzal, hogy csak azok írják újra a matematika vizsgát, akiknek a felvételijükbe beszámít ez a tárgy, ugyanakkor szerinte a közoktatási törvény 95. paragrafusa erre az oktatási miniszternek nem ad módot.
Az Oktatási Minisztérium politikai államtitkára válaszul úgy fogalmazott: "Szomorúnak tartom azt, hogy a Fidesz arra használja fel a tétellopási ügyet, hogy minden kifogását összelapátolja, amelyik a kétszintű érettségivel kapcsolatos." Arató Gergely államtitkár szerint a Fidesz politikai tőkét akar kovácsolni a tétellopási ügyből. Arató hozzátette: az oktatási miniszternek világos jogi felhatalmazása van arra, hogy ha az egész érettségi vizsga veszélybe kerül, akkor megváltoztassa az érettségi szabályait. Most pontosan ez történt.