Ősztől szelektíven gyűjthetjük az elemeket

Vágólapra másolva!
Ősszel indul meg annak az országos hálózatnak a kiépülése, amelynek révén lehetővé válik a használt elemek szelektív gyűjtése. A visszagyűjtés és az újrahasznosítás költségeit a gyártók és a forgalmazók fedezik majd. Az erről szóló kormányrendelet várhatóan júniusban születik meg.
Vágólapra másolva!

A használt elemek visszagyűjtését biztosító országos hálózat kiépítése várhatóan ősszel kezdődik meg - jelentette be hétfőn Persányi Miklós környezetvédelmi miniszter. Persányi elmondta: a közel 20 ezer boltra kiterjedő hálózat kiépülésével idén várhatóan sikerül ártalmatlanítani az elemek és akkumulátorok legalább 7 százalékát, jövőre 10 százalékot, 2007-ben pedig 13 százalékot.

A várhatóan júniusban megjelenő kormányrendelet a gyártókat és a forgalmazókat kötelezi arra, hogy finanszírozzák az elemek visszagyűjtését és újrahasznosítását. Rakics Róbert, a tárca környezetvédelmi helyettes államtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: a gyártóknak és importőröknek koordináló szervezetet kell majd létrehoznia, amely megszervezi a visszagyűjtést. Cserépy Zoltán, a jogszabály életbelépésére váró első koordináló szervezet, a RE'LEM Kht. ügyvezető igazgatója elmondta: a gyűjtőrendszer kiépítésének és fenntartásának a költsége várhatóan eléri az évi százmillió forintot. Az Energizer, a Duracell és a Varta magyarországi cégei által alapított RE'LEM Kht.-hez eddig 14 gyártó és forgalmazó csatlakozott. A kht-ban részt vevő cégek a piac közel 80-85 százalékát fedik le.

A veszélyes hulladéknak számító elemek újrahasznosítása Magyarországon még nem megoldott, ezért jelentős részük hulladéktárolókba kerül. Itthon egyedül Aszódon veszik át a használt elemeket kilogrammonként 60-70 forintért. A Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Rt. 1993 óta gyűjti és szállítja Aszódra az összegyűjtött elemeket. Az eleinte 500 gyűjtőpont mára 1000-re bővült, ahová a fővárosiak évente mintegy 25 ezer kilogramm elemet adnak le. Az elemek, akkumulátorok ma már nem tartalmaznak nehézfémeket, ám a bennük található savas elektrolitoldat veszélyt jelent a talajra, illetve a talajvízre.

[origo]/MTI

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!