Amerikai kutatók többször felhívták a figyelmet arra, hogy sok tizenévesnek olyan rossz állapotban vannak az artériái, hogy könnyen szívrohamot kaphatnak. Az amerikai orvosok kórosan megvastagodott artériákat találtak a tizenévesek és a fiatal felnőttek vizsgálata során. Megállapításaik szerint a 15-19 éves fiúk két százalékánál, és a fiatal felnőttek húsz százalékánál előrehaladott állapotban lévő lerakódások vannak az erekben. Ezek azért veszélyesek, mert később szívrohamot vagy szélhűdést okozhatnak
Magyarországon ugyan nincsenek a fiatalok érelmeszesedésére vonatkozó adatok, de a szakemberek szerint itthon is vannak hasonló állapotú gyerekek és kamaszok. Szatmári András, az Országos Kardiológiai Intézet Gyermekkardiológiai Centrumának vezetője az [origo]-nak elmondta, hogy bár az amerikai adatokat túlzónak tartja, de itthon is be lehet azonosítani egy magas rizikójú, fiatal betegcsoportot. Ők a komoly túlsúllyal küzdő gyerekek és tizenévesek. Egy részüknél a családban is több a túlsúlyos, illetve szívbeteg, tehát elsősorban genetikai okai vannak az állapotuknak. Másik részük azonban a helytelen táplálkozás és életmód miatt hízott el, és került a magas rizikójú csoportba.
Szatmári András hangsúlyozta, hogy bár a Gyermekkardiológiai Centrum betegeinek túlnyomó többsége továbbra is veleszületett szívbeteg, az utóbbi időben egyre több az olyan páciens, aki az életmódja miatt betegedett meg. Ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a többi egészségügyi ágazathoz képest a gyerekkardiológia nagyon magas szinten van Magyarországon, ezért nagyon ritka, hogy egy beteg "elkallódik", azaz sokáig nem veszik észre a baját. "Ezért is nőhet a szívbeteg gyerekek száma" - tette hozzá az orvos.
"Két év alatt helyre lehet hozni őket"
Szamosi Tamás, a SOTE II. számú Gyermekgyógyászati Klinikájának docense elmondta, hogy évekkel ezelőtt azt hitték, hogy vannak időskori betegségek, melyek a gyerekeket nem érintik. Észrevették azonban, hogy egyre
több a fiatal felnőttkori szívroham és már gyermekkorban
kialakulhat az érelmeszesedés. Először arra gondoltak, hogy örökletes okai vannak a problémának, később azonban rájöttek, hogy nem csak emiatt, és nem is csak a magas koleszterinszint miatt betegszenek meg a gyerekek.
"Rájöttünk, hogy sok más oka is lehet, az elhízás, a magas vérnyomás, zsíranyagcsere problémák és a többi" - fogalmaz a docens. Szamosi Tamás is fontosnak tartja, hogy ezek megelőzhető és gyógyítható bajok. "Csodát tudunk tenni velük"- állítja. Az orvos szerint egy dolog, amit az ember örököl, és egy másik, hogy ebből mi valósul meg. Vagyis megfelelő életmóddal megelőzhetőek a betegségek. Két év alatt helyre lehet hozni egy elhízott kisgyerek egészségét, ha elkezdik megfelelően gondozni, változtatnak az étrendjén, mozog, és a szülők nem gyújtanak rá a közelében.
Magyarországon már létre is jött egy orvosokból álló hálózat, ami ezzel a problémával foglalkozik. 2004-ben szerepeltek a Népegészségügyi Programban, mára azonban kétségessé vált a finanszírozás. Most tárgyalnak a lehetőségekről.
Matalin Dóra