Vegyes választási rendszert akarnak a pártok

Vágólapra másolva!
A parlamenti pártok abban állapodtak meg, hogy a vegyes választási rendszer mellett tartanak ki a parlament létszámának csökkentésekor. Így megmaradnak az egyéni körzetek és a pártlisták is.
Vágólapra másolva!

Fokozatosan haladunk előre a tárgyalásban, egy lényeges lépésben sikerült megállapodni, hogy vegyes legyen a választási rendszer - közölte az MSZP frakcióvezető-helyettese a kisebb parlamentről folytatott négypárti megbeszélést követően. Mint mondta, ez valamennyire "determinálni" fogja a végső létszámot. "Én ma számokról nem akarok beszélni, mert számunkra rettentően fontos az (...), hogy a választói akarat érvényesüljön, ehhez fűződik a mi arányosítási elképzelésünk" - mondta Göndör István.

A parlament kívánatos létszámára vonatkozó pontos számokat akkor lehet majd mondani, ha az egyéni választókerületi beosztás átrajzolását elvégezzük - mondta Salamon László fideszes képviselő, a kisebb parlamentről folytatott csütörtöki négypárti megbeszélést követően.

"Előzetes megközelítésben itt elképzelhető az a maximalista igény is, ami a Fidesz vezetői részéről megfogalmazódott, 200-250 fő. Kidolgozott, számszerű javaslatunk 98-ban 290 fős volt, de nyitottak vagyunk, sőt a célkitűzéseink, amit szeretnénk megvalósítani, az ennél kevesebb" - mondta azzal kapcsolatban, hány fős legyen a csökkentett létszámú Országgyűlés.

"Olyan vegyes rendszerben gondolkodunk, ahol az országos lista egyaránt szolgál kompenzációs szavazatokra, de a választópolgárokat nem zárja el a pártokra való szavazás lehetőségétől, tehát a listának kettős arca lenne" - ismertette a nagyobbi ellenzéki párt elképzelését.

Az MSZP és a Fidesz álláspontja között - folytatta - abban van a legnagyobb különbség, hogy míg a nagyobbik kormánypárt a német rendszerhez hasonló, erőteljes arányosítást szorgalmaz, addig a Fidesz szerint a mostani választási szabályok mellett szerezhető mandátumarányok lényegében megfelelőek.

A parlamenti pártok abban állapodtak meg, hogy a vegyes választási rendszer mellett tartanak ki a parlament létszámának csökkentésekor - mondta Fodor Gábor, az SZDSZ négypárti egyeztetésen részt vett képviselője. Fodor Gábor elmondta: jelentős előrelépésnek tartja a megállapodást, mert az elmúlt években rendszeresen itt buktak el a tárgyalások. Mint mondta, a vegyes választási rendszer mellett a tisztán listás vagy az egyéni választókerületi rendszer között lehetett volna választani. Az SZDSZ-politikus hozzátette: létszámokról nem esett szó, de a pártok elképzelése ismert, az SZDSZ 250 fős parlamentben gondolkodik.

Az MDF fenntartja eredeti álláspontját, továbbra is egyfordulós, tisztán listás választási rendszert szeretne, és kétkamarás parlamentet - mondta Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője. Mivel a másik három párt álláspontja ettől eltérő, hajlandók tovább tárgyalni - közölte a frakcióvezető. Hozzátette: ragaszkodnak az egyfordulós választáshoz, mivel az olcsóbb lenne, valamint úgy gondolják, a kisebb parlament ügyének tárgyalása egybevethető a második kamara felállításának kérdésével.

"Szeretnénk, ha a négy évenkénti civil kontroll, ami a választásokat jelenti, az állandóvá válna, hiszen a második kamarában a civil szervezetek delegáltjai foglalnának helyet" - fogalmazott. Hozzáfűzte: sokkal arányosabb rendszert szeretnének, ahol a választói akarat nem csorbul. Herényi Károly közölte: a képviselőházat 200 fő alattinak képzelik el, míg a második kamara 100 fős lenne, így a két ház létszáma nem érné el a mostani parlamenti létszámot.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!