Az eset még tavaly decemberben történt, amikor a Vas Megyei Markusovszky Kórházból jelezték a rendőröknek, hogy egy bejcgyertyánosi férfi otthoni rosszullétét követően meghalt. Szalai Ferenc őrnagy, a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság sajtóreferense elmondta: a nyomozás során a szakértők megállapították, hogy a 37 éves férfi halála ok-okozati összefüggésben állt azzal a mulasztással, hogy nem küldtek érte mentőt. A gyanúsított szabadlábon védekezhet az ellene indított büntetőeljárás során.
"A beérkező hívásainknak csak kis hányada valóban sürgősségi eset, az indokolatlan mentőhívások kiszűrése pedig a sokszor hiányos információk alapján nehéz feladat" - közölte az üggyel kapcsolatos állásfoglalásában az Országos Mentőszolgálat. A diszpécser "egy indokolatlan riasztással a következő, esetleg súlyos állapotú, veszélyben levő beteg életét megmenteni képes mentőautót teheti foglalttá". A mentők egy nap hatezer segélyhívást kapnak - áll a közleményben. Ehhez csak annyit tettek hozzá: "Annak a kérdésnek a tisztázása, hogy a konkrét telefonbeszélgetésben pontosan mi hangzott el, és hogy a mentésirányító a beteg késedelmes ellátásáért felelős-e, a Bíróság feladata."
Az [origo] kérdésére, hogy rögzítették-e a konkrét telefonbeszélgetést, a mentőszolgálat szóvivője, Győrfi Pál azt a választ adta, hogy hangrögzítő berendezés csak a nagyobb központokban, az országban mintegy negyven mentőállomáson van. A mentőszolgálat indokolatlannak tartja, hogy párhuzamos vizsgálatot folytasson, amíg a nyomozók és a Bíróság foglalkoznak az üggyel. "A Bíróság jogerős ítéletéig a diszpécsert is megilleti az ártatlanság vélelme" - közölte Győrfi az [origo]-val.
A sárvári mentőállomás 44 ezer lakos ellátását végzi, körülbelül 30 dolgozója van, köztük két mentőtiszt, tizennégy mentőápoló és tíz mentőautó-vezető. Az ügyben csak az Országos Mentőszolgálat jogosult nyilatkozni.