Magyarországon még egyetlen madárinfluenzával fertőzött macskát sem találtak, mégis gyakorlatilag pánik tört ki az állattartók körében az elmúlt egy hétben, mióta Ausztriában macskában is kimutatták a madárinfluenza vírusát - mondta az [origo]-nak Bélafalvy Krisztina, a Noé Állatotthon Alapítvány sajtószóvivője.
Budapest legnagyobb menhelyét több Pest megyei és fővárosi állatorvos is arról értesítette: naponta tucatnyian jelentkeznek náluk azért, hogy altassák el amúgy egészséges macskájukat, mert félnek az állaton keresztüli megfertőződéstől - közölte a sajtószóvivő.
A hazai menhelyek teljesen tele vannak, többek között a bezárt soproni kutyatelep lakóinak befogadása miatt, így nem tudnak átvenni további állatokat. Bélafalvy Krisztina szerint azonban néhány egyszerű óvintézkedés betartásával teljes biztonságban tudhatják magukat az állattartók és kedvenceik is.
A legnagyobb fővárosi menhelyen már most attól tartanak, hogy sokan egyszerűen kirakják állatukat. Ez indokolatlan, ráadásul 2004 óta bűncselekménynek is számít, ami akár két évig terjedő börtönnel is büntethető - mondta Bélafalvy Krisztina, aki szerint ha további emlősökben, így kutyában is kimutatják a vírust, még több állat kerülhet utcára.
A macskák körében eredendően nincs is influenzás betegség, így csak akkor kaphatják meg a madárinfluenza-vírust is, ha fertőzött állatot esznek, méghozzá nagyobb mennyiségben - mondta az [origo]-nak dr. Varga János állatorvos, a budapesti állatorvos-tudományi kar egyetemi tanára. Az emlősök ausztriai és németországi megfertőződésével kapcsolatban pedig meg kell várni a karantén végét, mert jelenleg még nagyon kevés az ezzel kapcsolatos tapasztalat - tette hozzá Varga.
Az állatorvos szerint egy madárinfluenzával fertőzött macska tünetei a következők lehetnek: étvágytalanság, magas láz, elesettség, orrfolyás és erősen ziháló légzés. Ha a macskán ezeket a tüneteket észleljük, akkor feltétlenül állatorvoshoz kell fordulni, ha pedig elhullott macskát találunk, nem szabad hozzányúlni, azonnal értesíteni kell a hatóságokat - mondta dr. Varga János.
Az Európai Unióban a Németországhoz tartozó Rügen szigetén mutatták ki először, hogy emlősállatot - egy macskát - fertőzött meg a H5N1 vírusaltípus, annak is az ázsiai variánsa. A macska valószínűleg fertőzött vadmadarat evett. Egy osztrák állatmenhelyen három macskát minősítettek fertőzöttnek, de az állatok túlélték a betegséget.
Az állatorvos tanácsai: hogyan védjük állatainkat a madárinfluenzától
A legfontosabb, hogy a madárinfluenzával érintett területeken ne engedjék ki a macskákat; tartsák őket biztonságos, zárt helyen!
Ha a bent tartást semmiképpen nem tudják megoldani, a macskát csak jóllakottan, etetés után engedjék ki, a köztudottan finnyás állatoknak nem lesz kedvük megkóstolni az elhullott madarak tetemeit!
Ha egy kis csengő is kerül a macskák nyakába, ezzel jó eséllyel a beteg madarakat sikerül elriasztaniuk!
Aki megengedheti magának, "macskabiztossá" is teheti kertjét, és az ablakunkra ideiglenesen szúnyoghálót vagy tyúkhálót szerelve az állat nem szökhet ki a kertbe.
Minden macskatartó ellenőrizze a kertjét reggel-este, és amennyiben elhullott madártetemet talál, azt az illetékes hatóságokkal távolíttassa el és gondoskodjon arról, hogy macskája ne érintkezhessen vele.
A kutyatartókat is hasonló óvintézkedéseket tehetnek és mindenki fokozottan ügyeljen arra az érintett területeken, hogy kedvencük ne érintkezhessen elhullott madarak tetemeivel.
Gergely Zsófia