A három egyház szerint az általuk kifogások jogszabályok több ponton is diszkriminatívak, alkotmányellenesek, és korlátozzák az egyházak és egyházi intézmények működését - olvasható a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia sajtóirodája által közzétett közös nyilatkozatban. A dokumentumot Erdő Péter bíboros, prímás, az MKPK elnöke, Bölcskei Gusztáv püspök, a Magyarországi Református Egyház zsinatának lelkészi elnöke és Ittzés János, a Magyarországi Evangélikus Egyház püspök-elnöke jegyzi.
Az aláírók azt kérik az Alkotmánybíróságtól: "kötelezze az Országgyűlést arra, hogy az alkotmányos jogokat sértő rendelkezések helyett olyan új szabályokat alkosson, melyek az egyházak által fenntartott, vallásilag elkötelezett intézmények alapítását, működtetését és választását ténylegesen lehetővé teszik, vagyis a hasonló feladatokat ellátó állami vagy önkormányzati intézményekkel azonos finanszírozásban részesítik őket".
A három keresztény egyház és a Budapesti Zsidó Hitközség vezetője tavaly decemberben közös sajtótájékoztatón emelte fel szavát a 2006. évi költségvetésről szóló törvény akkori tervezete ellen. Kérték, hogy a javaslat módosításával állítsák helyre intézményeik egyenlő finanszírozását, egyúttal aggodalmuknak adtak hangot az oktatási és szociális szférából történő forráskivonás miatt.
Magyar Bálint oktatási miniszter cáfolta, hogy diszkrimináció sújtaná az egyházakat, az egyházi finanszírozást. Batiz András kormányszóvivő ugyancsak kijelentette, hogy 2006-ban az egyházak nem lesznek hátrányos helyzetben az önkormányzatokkal szemben. A szaktárca számításai szerint az egyházi közoktatás támogatása 2000 és 2005 között kétszeresére nőtt, ugyanezen időszakban az önkormányzati közoktatás támogatása 84 százalékkal lett magasabb, a támogatás eltérő ütemű növekedését többek között az egyházi szektor létszámnövekedésével magyarázták.