A minisztériumok patinás belvárosi épületekből irodaházakba költöznek, és a miniszterelnök és hivatala is elhagyja az Országházat - írja a Népszabadság. A lap szerint a költözködés csak részben szolgálja a hatalmi ágak szétválasztásának szimbolikus megtörténtét, a valódi ok, hogy nincs elég korszerű iroda. Ráadásul több minisztérium, vagy hivatal szétszórtan működik. A miniszterelnöki hivatalnak például nyolc épületben vannak irodái.
A terv kidolgozói szerint az államreform keretében újra kell gondolni az állam feladatait, hogy ezeket jobb színvonalon és olcsóbban lássa el - írja a Népszabadság. A patinás belvárosi ingatlanok értékesítéséből ráadásul jelentős bevételre számítanak, amit a költségvetési hiány csökkentésére fordíthatnának.
A tervek szerint a kormányfő, a teljes Miniszterelnöki Hivatal és még egy tárca az FVM jelenlegi épületébe költözne - ezt az épületet nem adnák el. A többi minisztérium elhelyezésére pályázatot írnának ki. Ennek keretében a főváros egyik külső kerületében modernebb irodaházakban helyeznék el őket. Az úgynevezett finn modellt követnék, vagyis egy irodaház különböző emeletein lennének a kis létszámmal működő tárcák.
A kormányzati negyed felépítésének gondolata már az Antall-kormány idején felmerült. Hat évvel később Orbán Viktor a Várba akarta költöztetni a miniszterelnöki hivatalt, de a kormányváltás után végül az államfő foglalhatta el a felújított Sándor-palotát.
Az még nem dőlt el, hogy mi történik a mostani minisztériumi épületekkel, vagy hogy hol kap helyet a kormányzati negyed. Erre a nyár végéig vár választ Gyurcsány - derül ki a Népszabadság írásából.