A madárinfluenza múlt heti felbukkanása óta hétfőig 200 ezer háziszárnyast öltek le Bács-Kiskun megyében, ezen kívül pedig további 200 ezer kényszervágás várható - közölte az [origo]-val Bognár Lajos, a főállatorvos helyettese.
Hasonló számról beszélt Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter is hétfőn az Országos Állategészségügyi Intézetben, ahol a madárinfluenza elleni fellépés teendőiről tárgyaltak az ország vezető állatorvosai. Mint mondta, várhatóan 300-500 ezer között lesz a madárinfluenza miatt leölt állatok száma. Eddig Magyarországon mintegy 340 ezer háziszárnyast, főként kacsát és libát pusztítottak el a madárinfluenza miatt. A magyar kormány eddig a madárinfluenza elleni védekezésre mintegy kétmilliárd forintot költött, és várhatóan további egymilliárd forintra lesz szükség. Az agrárminiszter hangsúlyozta, hogy a magyar baromfi fogyasztása továbbra is biztonságos.
Az agrárminiszter megerősítette: azok a gazdálkodók, akiknek az állatállományát a járványügyi intézkedések miatt kellett leölni, 100 százalékos állami kártalanításban részesülnek. Azoknak viszont, akik a kényszerintézkedések miatt nem tudják értékesíteni állataikat, várhatóan csak a későbbiekben lesz részük valamiféle ellentételezésben. Erről a miniszter részleteket nem tudott még mondani, mivel azt az Európai Uniónak jóvá kell hagynia.
A hatóságok pénteken jelentették be, hogy egy kiskunmajsai libafarmon madárinfluenza miatt pusztult el 600 házilúd. Múlt héten már a 3000 libából álló teljes állományt leölték, és megkezdték az egy kilométeres körzetben található 300 ezer szárnyas - többségében kacsa és liba - leölését. Az érintett település körül húzott 3 kilométeres védőzónából nem lehet baromfit, tollat, valamint baromfiterméket kivinni. A 10 kilométeres körzetben meghúzott, megfigyelési zónában pedig fokozott ellenőrzéseket tartanak.
A főállatorvos helyettese elmondta: a hétvégén a korlátozásokat két további településre is kiterjesztették. Egy szanki telepen az állatok bágyadtsága keltett gyanút, Móricgátról pedig azt követően is szállítottak el élőállatot, hogy a madárinfluenza felbukkanása miatt az állat-egészségügyi hatóságok megtiltották ezt. Mivel a két település egy kilométeres körzetében is elrendelték az összes háziszárnyas leölését, így összesen 400 ezer baromfit kell megsemmisíteni. Végül hétfőn jelentette be Bács-Kiskun megye főállatorvosa, hogy a megfigyelési zónába tartozó hat települések közül Móricgáton is találtak madárinfluenza miatt megbetegedett állatokat, amelyeket azonnal elpusztítottak.
Molnár Zoltán, a Bács-Kiskun megyei főállatorvos a hétvégén elmondta: hiába írják elő a hatóságok, hogy a madárkór továbbterjedésnek megelőzése érdekében az állatokat tartsák zárt térben, a legtöbb helyen ezt mégsem tartják be. Az érintett körzetben nyílt területen tartanak jelenleg is több tízezres szárnyast. A megyei főállatorvos szerint ez pedig valószínűsíti, hogy újabb megbetegedések történnek majd a körzetben. A szakember szerint elég annyi, hogy elszáll a telep felett egy vadmadár, és ürüléke lepottyan.
Bognár Lajos elmondta: azt továbbra sem lehet tudni, hogy a madárinfluenza emberre is veszélyes H5N1-es variánsról van-e szó. Az uniós előírások szerint ezt csak az angliai weybridge-i laboratórium állapíthatja meg. Eredmény legkorábban szerdára várható.
Magyarországon először február közepén mutatták ki a betegséget, de akkor háziszárnyasokat nem, csak hattyúkat fertőzött meg a kór. A betegség megjelenése után az ország több pontján is úgynevezett megfigyelési és védőzónákat alakítottak ki. Ezek közül az utolsót április végén oldották fel.
[origo]/MTI