A megszorítások és az ezt megelőző híresztelések, találgatások miatt megváltoztak a pártok erőviszonyai - derül ki Szonda Ipsos közvélemény-kutatásából, amelyet a Népszabadság közöl. Egyrészt jelentősen - 39 százalékról 59 százalékra - nőtt azoknak az aránya, akik az ország jelenlegi irányát szkeptikusan látják. Ugyanakkor a kormánypártok is meggyengültek, és jelenleg a Fidesz vezet: a biztos pártválasztók körében a Fidesz 46, az MSZP 42 százalékon áll.
Romlottak az SZDSZ pozíciói, csak a választókorúak 2, az aktív szavazók 3 százaléka voksolna rá, miközben - 1996 óta először - az MDF megelőzte a liberálisokat. A két kisebb ellenzéki párt közül ugyanis az MDF tudta nagyjából megtartani a táborát, a biztos pártválasztók 4 százaléka támogatja, míg a KDNP továbbra is az észlelhetőség határán, 1 százalék körül található.
Az elmúlt időszakban leginkább a választópolgárok elbizonytalanodása, tanácstalansága volt a jellemző, ezért megnőtt azoknak a száma, akik a pártok közül valamilyen ok miatt nem tudnának választani - derül ki a Szonda Ipsos június 16. - 23. között felvett adatokon alapuló közvélemény-kutatásából. A koalíciós pártok csökkenő támogatottsága ellenére tehát csak kevesen pártoltak át az ellenzékhez: az MSZP-t támogatók száma, az utóbbi hónapban, a választókorúak körében 34 százalékáról 28 százalékra esett, viszont a Fideszé ennél mérsékeltebben, 28-ról 30 százalékra emelkedett.
A nyugdíjasok tűnnek a legtoleránsabbnak a tervezett gazdasági lépésekkel kapcsolatban, a két nagy párt támogatottsága, ebben a körben, a múlt havihoz képest nem változott. Az MSZP-től elfordulók alapvetően a munkavállalók közül kerülnek ki, ezen belül is az átlagosnál jóval nagyobb arányban csökkent a párt támogatása az ötvenes éveikben járók, valamint a szakmunkásként dolgozók körében. Az értelmiség körében is változás történt: a múlt hónapban mért 32-26-os MSZP-előnyből 31-25-ös Fidesz vezetés lett.