A felsőoktatási reformról egyeztettek zárt ajtók mögött csütörtökön az oktatási tárca vezetői és a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK) képviselői a minisztérium épületében. Hiller István miniszter a tanácskozást úgy értékelte nyilatkozatában, hogy az várakozásain felüli volt, ezért folytatják az egyeztetéseket.
Elmondta azt is, a megbeszélésen abban állapodtak meg, hogy a tárca július 10-ig ismerteti a HÖOK-kal a felsőoktatási reform pontos menetrendjét. Bejelentette a tárgyalás után, hogy nemcsak a hallgatókkal, hanem a rektori konferenciával is tárgyalni fog, erre hétfőn kerül sor.
Ekler Gergely, a HÖOK elnöke szerint is van értelme a további tárgyalásoknak. Közölte azonban, hogy a tandíjat (amelyet fejlesztési részhozzájárulásnak - fer - nevezett el a kormány) addig nem tudják elfogadni, amíg a felsőoktatás egész rendszerét nem alakítják át. Végső állásfoglalást azonban csak akkor hoznak, ha megismerték a minisztérium részleletes menetrendjét a reformról.
A HÖOK elnöke azt is elmondta a tandíjjal kapcsolatban, hogy előálltak egy alternatív javaslattal. "A fertől eltérő módon biztosítanák azt a többletforrást az intézmények számára, amely megítélésünk szerint igazságosabban kötelezné a hallgatókat bármifajta, a felsőoktatás minőségét szolgáló hozzájárulásra" - mondta Ekler, az elképzelést ugyanakkor nem részletezte, az [origo] kérdésére is csupán annyit mondott, a javaslat a jó képességű hallgatókat támogatja.
Ekler azt sem árulta el, hogy ha a későbbiekben nem tudnak megegyezni a minisztériummal, akkor milyen lépéseket tesznek. Mint mondta, erről csak azután döntenek, hogy megismerték a tárca részletes terveit.