"Szerinted annak az embernek, aki minden probléma nélkül lerúgja odakint a kukát, kirúgja az oszlopot, mintha ott sem lett volna, annak ha én azt mondom, hogy hagyjon békén, az békén fog hagyni?" - kérdezte ironikusan az [origo] munkatársát egy nagykörúti söröző pincérnője, amikor arról faggattuk, hogyan éli meg a lassan rendszeressé váló belvárosi zavargásokat. "Itt vagyok tök egyedül a körút közepén, meg is mondtam a főnökségnek, hogy ha ide betörnek, tőlem vihetnek bármit, én nem fogom a saját testi épségemet kockáztatni" - mondta.
A söröző, ahol dolgozik, elvileg hajnali négyig tart nyitva, de kedden, amikor a köveket dobáló tömeg és a rohamrendőrök feltűntek a környéken, a pincérnő habozás nélkül magára zárta a boltot. "Amint olyat látok, bezárok, és nem engedek senkit se be, se ki" - mondta. "Ha valaki ki akar menni, nem érdekel, nem fogom kinyitni neki, de egyébként sem akart eddig senki sem kimenni ilyen helyzetben."
Az utóbbi napokban üzletek spontán bezárása nem volt egyedülálló a belvárosban, az [origo]-nak egy az Oktogonnál található éjjel-nappali üzlet vezetője is beszámolt arról, hogy a tüntetések miatt éjjel bezárták a boltot. "Semmi értelme, hogy a randalírozók bejöjjenek az üzletbe" - mondta, hozzátéve, hogy nem biztos, hogy bármi baj történt volna, ha nyitva maradnak, de azért mégis jobb a békesség.
Szintén az Oktogonnál, egy elegáns kávéház vezetőjétől azt tudtuk meg, hogy vendéghiány miatt kellett bezárniuk már éjjel 11 óra körül. Mindenki fél, ezért nincsenek vendégek késő este - magyarázta az üzletvezető, aki szerint ez a félelem nem is alaptalan. "A rendőrök el vannak foglalva a tüntetéssel, ezért nem fognak konkrét üzleteket védeni" - mondta, hozzátéve, hogy ők viszont sok mindent nem tudnak tenni, bentről nézik a tüntetést, és reménykednek, hogy az épületben nem esik kár.
Rövidített nyitva tartás
A kedd és szerda esti, tömegoszlatásba torkolló utcai tüntetések miatt több, egyébként késő estig nyitva tartó üzlet egész héten korábban zár be az érintett helyszíneken. Egy Blaha Lujza téri fénymásolóüzlet ajtaján olvasható felirat például arra figyelmezteti a vásárlókat, hogy a gyorsmásoló minden nap két órával korábban zár, az indoklás pedig mindössze ennyi: "a körülményekre való tekintettel..." Az egyik nagy gyorsétteremlánc kilenc belvárosi éttermében szintén változott a nyitvatartási rend, az ajtókra-ablakokra ragasztott piros cédulák szerint éjfél helyett csak este kilencig fogadnak vendégeket.
Vadnai Ágnes, az érintett gyorsétteremlánc PR-managere az [origo]-nak elmondta, hogy az intézkedést a dolgozók és a vendégek védelme érdekében kellett meghozniuk. "Láthattuk, hogy itt most bármi megtörténhet, és csak így tudjuk biztosítani, hogy a dolgozóink idejében be tudják zárni az éttermet és biztonságban hazajussanak" - mondta. Vadnai hozzátette, hogy az épületek, éttermek védelme érdekében viszont nem tudnak további lépéseket tenni, ez szerintük a rendőrség feladata. Az étteremlánc Blaha Lujza téri éttermében egyébként az ablakot több helyen betörték, ezek körül felfordított székek lábára feszített ragasztószalagból épített ideiglenes kordont az étterem vezetősége.
A lakók nem sokat éreznek
Az [origo] végigjárt több belvárosi társasházat is, hogy kiderítse, mennyit tapasztalnak a környéken lakók a tüntetésekből, de a megkérdezettek többségét láthatóan nem viselték meg az éjszakai események.
Egy az Oktogonnál álló ház lakója például kérdésünkre elmondta, hogy ő csak másnap, a televízióból értesült arról, hogy közvetlenül a házuk előtt is komoly felfordulás volt. "Altatóval alszom, úgyhogy nem hallok semmit" - mondta egy idős hölgy, egy másik férfi a Rákóczi úton azonban azt mondta, altatóra sincs szüksége. Több idős ember mesélte, hogy fél, mások ugyanakkor nyugodtan állították, hogy a társasházak bezárt kapuján a tüntetők biztosan nem törnek be. "Nem érdekel minket" - nevetett egy középkorú férfi a Rákóczi úton. "Alszunk" - tette hozzá.
Egyik olvasónk ugyanakkor levelében azt írja, hogy ő Blaha Lujza téri lakásában hétfő éjjel komolyan megszenvedte a zavargásokat. "Különös szirénákra, és hangos utcai üvöltözésre ébredtünk . A villanyt nem mertük feloltani, az ablakot be kellett csukni. A saját lakásunk foglyává váltunk. Sírva néztük a tévét míg lehetett, hiszen a könnygránát minket sem kímélt" - írja az olvasói levél.
Visnovitz Péter