Két elsőfokú ítélet született a Pesti Központi Kerületi Bíróságon azt követően, hogy a bíróság gyorsított eljárásban megkezdte a zavargásokkal kapcsolatos ügyek tárgyalását - tudatta az MTI-val Morvai Attila, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.
Egy férfit hivatalos személy elleni erőszak miatt 30 nap közérdekű munkára kötelezett a bíróság. A döntés nem jogerős, mert azt az ügyész súlyosbítás miatt megfellebbezte. A férfi az ügyészség szerint a Kossuth téren támadott a rendőrökre.
Egy másik férfit két év két hónap letöltendő szabadságvesztésre ítélt a bíróság, és három évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Ő az ügyészség szerint csoportosan és felfegyverkezve követett el hivatalos személy elleni erőszakot az MTV székházánál. Az ő esetében hozott döntés sem jogerős, mert bár az ügyész tudomásul vette, a védő megfellebbezte. A férfi továbbra is előzetes letartóztatásban marad.
A kényszerintézkedések ügyében másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság pénteki döntései alapján 33-an kerültek előzetes letartóztatásból szabadlábra, öt esetben megszüntették a lakhelyelhagyási tilalmat, egy embernek pedig megszüntették a házi őrizetét. Az MTI úgy tudja, hogy Goró Oszkárnak, a Fidelitas volt alelnökének, a zavargások miatt kizárt tagjának a házi őrizetét szüntették meg.
Két jogvédő szervezet, a Magyar Helsinki Bizottság és a Társaság a Szabadságjogokért azt állította, hogy az előzetes letartóztatást elrendelő bíróságok sokszor automatikusan pecsétet tesznek az ügyészi indítványra a zavargások során őrizetbe vettek ügyeinek tárgyalásakor. A letartóztatottak között többen voltak olyanok - köztük egy állami kitüntetéssel rendelkező fiatal szociológus -, akik azt mondták: indokolatlanul kerültek ebbe a helyzetbe.
Az MTI más forrásból úgy értesült, hogy a zavargásokkal kapcsolatos gyorsított eljárások a jövő héten is folytatódnak. Az MTV székház ostromában részt vevő s azóta állásából felfüggesztett dunakeszi rendőrtiszt ügye is a Fővárosi Bíróság katonai tanácsa elé kerül hétfőn.
[origo] / MTI