Kicsit több mint negyvenezer kórházi ágy és negyvennyolc intézmény szerepel azon a listán, amelyet az egészségügyi tárca állított össze az egészségügyi reform részeként. A tárca szakértői megyénként és régiónként tettek javaslatot arra, hogy mely kórházakkal szerződjön az Országos Egészségbiztosító. Az általuk kalkulált ágyszám harmadával kevesebb, mint a jelenlegi. A lista készítői szakmánként is meghatározzák, hogy egyes régiókban milyen kapacitás szükséges.
A dokumentum szerint az ágyszám-csökkentés szinte valamennyi kórházat érintené, valamint minden harmadikban lenne olyan szakma - belgyógyászat és társszakmái, sebészet és társszakmái, szülészet-nőgyógyászat, fül-orr-gégészet, szemészet, urológia -, amely megszűnne.
A Népszabadság szerint a munkaanyag komoly vihart kavart a kórházi vezetők körében. Egyesek szerint a munkaanyag elfogadható, mások szerint ellehetetleníti a valós reformot, és van, aki úgy véli, hogy teljesen szakmaiatlan.
Felháborodást okozott például, hogy a dokumentumból teljesen kimaradt az Országos Idegsebészeti Intézet, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet, illetve a gerincsebészet, mint szakma. A Balatonfüredi Szívkórház sem szerepel a listán, viszont a Törökbálinti Tüdőgyógyintézet, a deszki szakkórház, a pomázi vagy a szentesi egészségügyi intézmények a kiemeltek közé kerültek. Ez ugyanakkor nem feltétlenül jelenti majd azt, hogy felszámolják ezeket az intézményeket, mivel a kórházi ágyak jelentős részére - a nem jelzett kórházak - pályázhatnak.
A fővárosban a MÁV Kórházat, a Központi Honvéd Kórházat, a BM Kórházat és az Országos Gyógyintézeti Központot egyként kezeli a dokumentum, a Szent Margit és a Nyírő Gyula Kórház viszont nem szerepel a listán. Nincs rajta a Szent László Kórház sem, amely várhatóan egyesül a Szent István Kórházzal. Radnai Zoltán, a Szent István Kórház igazgatója szerint az, hogy a Szent László nem szerepel a listán, csak annyit jelent, hogy az ott ellátott területekre külön kell majd pályázni. Az igazgató szerint fertőzőbeteg-ellátásra külön ágyszámokat jelöl ki a tervezet, erre viszont szinte csak ez az intézmény szakosodott - a Szent László - így nyilván az is nyer.
Golub Iván, a Magyar Kórházszövetség elnöke szerint a javaslat nincs összhangban a finanszírozás alapelveivel, és a szakember-ellátottsággal sem. Rácz Jenő, volt egészségügyi miniszter, a veszprémi kórház vezetője, illetve a régió átalakítási tervének kidolgozója szerint viszont nagyjából a saját, korábbi elképzelései köszönnek vissza a tervekben.