Az egészségügyi tárca honlapjára felkerült egy olyan javaslat, amely a több-biztosítós modellre való áttérést tartalmazza - írja a Népszabadság. A munkaanyagot Mihályi Péter, az Államreform Bizottság egészségügyi munkacsoportjának vezetője készítette. Az összeállításában pedig olyan liberális közgazdászok vettek részt, mint Bokros Lajos, Bauer Tamás és Csillag István.
A tárca sajtóosztályán az [origo]-nak elmondták: a dokumentum nem az egészségbiztosítással kapcsolatos döntést tükrözi, csupán egyike azoknak a háttéranyagoknak, amelyek a minisztérium csütörtökön kezdődő konferenciájára készültek. A szakértői anyag azt javasolja a kormánynak, hogy a kórházi struktúra átalakítása mellett lásson hozzá a finanszírozás piacosításához.
A tervezet szerint háromszintű biztosítási rendszer lenne, ennek finanszírozásában pedig az üzleti biztosítók már júliusától részt vennének. A három biztosítási csomag közül az elsőt és a harmadikat továbbra is az állami egészségbiztosító működtetné, míg a másodikat (ide kerülne az ellátások zöme) az üzleti biztosítók kapnák meg.
Az első, az OEP-nél maradó csomagba tartoznának a népegészségügyi szűrő- és orvosi vizsgálatok. Ide sorolnák a vérellátást, a járványügyet, a szenvedélybetegségek gondozását, a terhesgondozást, az iskolaorvosi hálózatot, a védőoltásokat. A harmadik (szintén az OEP-nél maradó) csomagba a nagy értékű műtéti beavatkozások tartoznának. Például: a szervátültetések, a rák kezelése, a koraszülöttek bonyolultabb esetei, az időskori ápolás.
Az ellátások nagy többsége, illetve a befizetett járulékok nagyobb része - 60-65 százaléka - a profitérdekelt biztosítókhoz kerülne. A szakértői anyag szerint a befizetők évente egyszer választhatnának biztosítót. Az új rendszer kíméletlenül bánna a potyautasokkal, vagyis azokkal, akik nem fizetnek járulékot: a napi, rutinszerűen igénybe vett orvosi szolgáltatásokat az ellátók megtagadhatnák mindazoktól, akiknek nincs jogviszonyt igazoló kártyájuk.
Azt hogy melyik modellt vezetik be, egyelőre még dőlt el, erről várhatóan idén születik döntés. Az SZDSZ a több-biztosítós rendszert támogatja. A liberális párt szerint ebben az esetben a biztosítók a betegek kegyeiért versengve egyre magasabb szolgáltatásokat kínálnak, és részt vesznek az intézmények fejlesztésében. Molnár Lajos egészségügyi miniszter decemberben azt is kilátásba helyzete, hogy lemond, ha a kormány elutasítja az általa is támogatott több-biztosítós rendszert.
Az MSZP ezzel szemben elutasítja, hogy egymással versengő magánbiztosítók rendszere jöjjön létre. Helyette maradnának annál a megoldásnál, hogy legyen egy, állami egészségügyi biztosító, amelyhez mindenki tartozik. A Fidesz ugyancsak ellenzi a több-biztosítós modellt, az ellenzéki párt szerint ez a rendszer a világon mindenhol megbukott, a szegények és a krónikus betegek így nem jutnának hozzá a gyógyítás lehetőségéhez.