"Tudnátok valamiféle igazolást küldeni nekem? Életbevágó!", "Valaki tudna küldeni egy igazolást? Nagyon fontos lenne! Mindegy, milyen formátumú!" - ezek januári bejegyzések egy kimondottan igazolások keresésére nyitott fórumból. A bejegyzések szerzői hamis orvosi papírhoz szerettek volna hozzájutni, hogy azzal igazolhassák iskolai kimaradásukat, illetve olyan is akadt, aki igazolásokat kínált fel a többieknek (igaz, egy nappal később visszavonta az ajánlatot).
A gyakorlott internetezőknek ennél is könnyebb dolguk van, ha hamis igazolást keresnek. A keresőbe beírt kulcsszavak segítségével néhány perc alatt valóságos gyűjteményre lehet lelni: az egynapos orvosi igazolástól a fogyatékosságot tanúsító papírig terjed a választék, de ha valakinek már csak a hamis orvosi pecsét hiányzik, azt is könnyen megtalálja.
"Kinyomtatom, szépen kitöltöm, aztán már csak jól össze kell gyűrni, hogy valódibbnak tűnjön" - mondta az [origo]-nak egy fővárosi középiskolás, aki szerint nem ajánlatos túl gyakran lógni az iskolából ezzel a módszerrel, de évente 2-3-szor belefér. "Nálunk még nem bukott le senki, az osztályfőnök nem nagyon figyel ilyesmire" - tette hozzá a budai középiskola diákja.
A lebukás pedig nem veszélytelen: az iskolai elmarasztalás mellett a hamisító diákoknak büntetőjogi következményekkel is számolniuk kell. A Nyíregyházán nemrégiben zárult, példátlanul sok diákot érintő ügyben a rendőrség tíz fiatalt gyanúsított meg azzal, hogy hamis igazolások előállításában vettek részt. A fiatalok színes nyomtatóval sokszorosították az interneten talált kitöltetlen orvosi igazolást, majd névre szólóan adták át társaiknak. Az igazolásokat a nyíregyházi piacon vagy az állomás környékén adták el, darabját 250 forintért.
Egy nagymama indította el a lavinát
Az eljárás egyetlen diák lebukásával indult, akiről otthon úgy tudták, hogy iskolában van, míg tanárai azt hitték, hogy betegen fekszik otthon. A csalás akkor derült ki, amikor nagymamája utána akart vinni az iskolába valamit, amit a gyerek otthon felejtett. A rendőrségi vizsgálat során összesen 64 darab hamis orvosi papír került elő. A fénymásolóval készült igazolások összesen 11 - többségben nyíregyházi - iskolába jutottak el.
A középiskolások felelés és dolgozatírás elkerüléséhez használták a dokumentumokat, egy-egy óráról vagy napról hiányoztak, de akadt olyan diák is, aki heteket volt távol a hamis papírral. A tanulókat az iskolák már felelősségre vonták, a büntetőügyben azonban akár egy évet is kaphatnak a hamisításért. A rendőrség annak nem akadt a nyomára, aki az internetre feltetette az üres igazolást.
Gyanús, ha húzzák az időt a gyerekek
Az igazolások szigorú ellenőrzését és a szülőkkel való rendszeres kapcsolattartást tartják a legjobb megelőzésnek azok az általunk megkérdezett nyíregyházi iskolaigazgatók, akiknek az iskolája kimaradt a botrányból. "Minden hónap végén összesítjük a hiányzásokról szóló igazolásokat, és ha szükséges, rákérdezünk a szülőknél, hogy a gyerek miért hiányzott" - mondta az [origo]-nak Pintér Miklós, a nyíregyházi Zrínyi Ilona Gimnázium igazgatója. Egy másik helyi középiskola vezetője szerint néha a diákok is elárulják magukat: gyanúra adhat okot, ha sokáig halasztgatják az igazolás leadását. Ezért is vezettek be szűk határidőt, amelyen belül az igazolás leadását még elfogadják.
A hamisítási ügyben érintett egyik nyíregyházi iskola igazgatója szerint ugyanakkor nem lehet kizárni az ilyen eseteket. "Amíg iskola lesz, ilyen próbálkozások is lesznek" - mondta az [origo]-nak név nélkül nyilatkozó iskolavezető. Náluk 16 hamis igazolást találtak, de az igazgató szerint ez nem is sok ahhoz képest, hogy az iskolába 900 diák jár.
Elég hasfájással elmenni az orvoshoz
A fórumozók közül néhányan lebeszélik társaikat arról, hogy hamis igazolás beszerzésével vesződjenek, szerintük elég elmenni az orvoshoz valamilyen mondvacsinált üggyel, egy hétre biztosan kiírja őket. Az [origo]-nak név nélkül nyilatkozó háziorvos szerint valóban nehéz kiszűrni a szimuláló gyerekeket, de egy-két napnál többet nem nyerhetnek a színjátékkal. "Ha azt mondja a gyerek, hogy reggel láza volt, nem kérhetem, hogy bizonyítsa be" - mondta a háziorvos, aki ilyenkor egy vagy két napra kiírja a gyerekeket, de felhívja a figyelmüket, hogy nem látja jelét a betegségnek. Szerinte a rutinos orvosoknak általában feltűnik, ha csak a lógás a cél, főképp akkor, ha olyan gyerekről van szó, akit már régóta ismernek.
Tiefenthaler Eszter