"Fene, aki kitalálta" - a betegek szerint így bosszankodnak a vérvételen dolgozók a XI. kerületi járóbeteg-rendelőintézetben. Tudósítónk szerint a betegek egyébként beletörődően üldögélnek a váróban. Többségük nem lepődik meg azon, hogy fizetni kell a vizsgálatért, mindössze egy-két idősebb bácsi nem tudott arról, hogy bevezették a vizitdíjat.
A 300 forintokat egy pultnál gyűjtik, de a rendelőben működik automata is, amivel azonban akadnak problémák: időnként nem nyeli el a bedobott érméket. Akad, aki ezt ingerülten fogadta. "Reggel éhgyomorra idejövök, még kávét sem ittam, és a pénzt sem veszi be a hülye gép" - dühöngött az egyik beteg. "Annak kéne dobálni, aki kitalálta. Nem az orvosoktól sajnáljuk a pénzt, az eljárást kifogásuljuk" - magyarázta egy idős néni, akinek szintén meggyűlt a baja az automatával.
A gép kezelésében civil ruhát és zöld sálat viselő védőnők segítenek a betegeknek hétfőig, később viszont már egyedül kell boldogulniuk vele. "Senki sem készült föl, se az intézmény, se a betegek" - mondta az automatánál segédkező alkalmazott. Gépbe való aprót egymás között próbálnak váltani a betegek, miközben a vizitdíjról beszélgetnek.
Vaskos káromkodással indítva szidta az újítást az [origo]-nak egy hatvan év körüli asszony, aki arra panaszkodott, hogy mióta a legolcsóbb készítményt kell felírnia az orvosoknak, kétnaponta jár rendelésre, hogy beállítsák az új gyógyszerét. "Dagad a lábam, zúg a fülem, a nyugdíjamból nem tudom kifizetni, lehet, hogy tepsibe kerülök" - mondta könnyeivel küszködve az idős nő.
"Minden beteg azt puhatolja, hogyan úszhatja meg a 300 forintot, de sajnos ez nem szemszínre megy" - mondta az [origo]-nak egy név nélkül nyilatkozó XI. kerületi háziorvos. László Imre, a fővárosi Szent Imre kórház főigazgatója két hónapig számít vitatkozó, hangoskodó betegekre. A kórházvezető szerint nagyjából ennyi ideig tart, amíg a betegek megszokják a fizetést, valamint kialakul az, hogy milyen szituációkban nem kell fizetni.
Nem mindehol szedték be
Az egészségügyi tárca sajtóosztályán az [origo]-nak azt mondták, azoknál a kórházaknál és háziorvosoknál, ahonnan délelőtt kaptak visszajelzést, rendkívüli esemény nem történt, a vizitdíj beszedése mindenhol zökkenőmentes volt. Ennek ellenére Nagy Attila, debreceni urológus szakorvos, aki az elmúlt napokban a vizitdíj szedés megtagadására buzdított, az [origo]-nak azt mondta: csütörtökön nem szedett vizitdíjat azoktól a betegektől, akik korábbi előjegyzés alapján érkeztek.
Nagy elmondta: azoknak a betegeknek, akik befizették a 300 forintot, felajánlotta, hogy visszaadja a pénzt. Az orvos szerint több beteg élt ezzel a lehetőséggel. A szakorvos állítja: az előjegyzett betegnek joga van megtagadnia a fizetést. A szakorvos ahhoz hasonlította az esetet, hogy amikor drágul a buszjegy ára, akkor is van lehetőség egy ideig az olcsóbb jeggyel utazni. Az orvos szerint több háziorvos követte csütörtökön a példáját. A tárcánál erre reagálva azt mondták, hogy törvény írja elő a vizitdíj beszedését. Az ezt megtagadó orvosnak arányosan csökkentik a finanszírozását.
A Magyarországi Praktizáló Orvosok Szövetsége (MAPOSZ) a miniszterelnökhöz és az egészségügyi miniszterhez írt levelében csütörtökön két hónapos moratóriumot kér a vizitdíj bevezetésére. A szervezet azért kérte a bevezetés elhalasztását, a számtalan bizonytalanság miatt a vizitdíj rendszere jelen formájában meg fog bukni. A levél megemlíti, hogy a MAPOSZ egyetért a vizitdíj bevezetésével.
Mobilon és automatával
Csütörtöktől a vizitek és a kórházban töltött napok után háromféle módon lehet fizetni: készpénzben, a váróban elhelyezett automata segítségével és mobiltelefonnal. A háziorvosoknál valószínűleg a készpénzes variáció fog dominálni. Az [origo]-nak nyilatkozó háziorvos ezt azzal indokolta, hogy a praxisok nem tudják megvásárolni a darabonként 1-3 millió forintba kerülő automatákat. "Egyelőre marad a számlatömb, aztán meglátjuk" - tette hozzá az Újbudán rendelő doktor.
A kórházak egyelőre ugyancsak kivárnak, de valószínű, hogy a vizitdíj-automaták a megyei és városi kórházakban, valamint az egyetemi klinikákon fognak elterjedni. Pusztai László, a Medical System Hungary Kft (a piacon jelenlévő öt gyártó egyike) ügyvezető igazgatója elmondta: Magyarországon a kórházak várhatóan 1000-1200 gépet helyeznek majd üzembe. Pusztai szerint az elterjedtség a betegforgalom mellett attól is függ, hogy a kórház az egyszerű parkoló automatához hasonló gépet veszi meg, vagy pedig azt a változatot, amely a beteggel és a vizitdíjjal kapcsolatos adatokat (név, sorszám, összeg) rögzíti. Az úgynevezett integrált automata az adatokat továbbítja az orvosnak, így ezzel kiváltja a teljes vizitdíjjal kapcsolatos adminisztrációt.
A mobiltelefonos befizetés szintén annak függvénye, hogy a kórház lát-e fantáziát benne - mondta az [origo]-nak Lónyai Tamás, a mobilos parkolás és sztrádamatrica-fizetést meghonosító, Első Mobiltelefonos Elszámoló (EME) Zrt. igazgatósági tagja. Ahhoz ugyanis, hogy a beteg a sorban állást megkerülve, mobiltelefonjával is be tudja befizetni a vizitdíjat, előbb a kórháznak vagy a rendelőnek kell szerződni az EME-vel. A rendszer lényege: a beteg felhív egy 80-as számot, ezt a központi adatbázis regisztrálja, amit észlelnek a rendelőben. A három fizetési lehetőség közül egyedül ezért kell pluszban fizetni: a szolgáltatás 15 forint, így a beteg számlájáról 315 forintot vonnak le.