Vágólapra másolva!
Nem lát ellentmondást a Szociális és Munkaügyi Minisztérium abban, hogy egy korábban megrótt intézmény igazgatójának adott állami kitüntetést. A vezetőt az esélyegyenlőség terén végzett munkájáért jutalmazták, miközben az általa irányított szociális szolgálatot elmarasztalta az Egyenlő Bánásmód Hatóság.
Vágólapra másolva!

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium szerint nincs semmi kivetnivaló abban, hogy állami kitüntetést kapott annak a szociális szolgálatnak a vezetője, amelyet nem sokkal korábban elmarasztalt az Egyenlő Bánásmód Hatóság (EBH). Az intézményt egyik volt alkalmazottja panaszolta be az EBH-nál, mondván, hogy azért bocsátották el, mert szakszervezetet szervezett. A hatóság megállapította, hogy valóban így történt, és az Iránytű Avasi Szociális Szolgálat ezzel megsértette az egyenlő bánásmód követelményét.

Az elmarasztaló határozat után néhány hónappal, novemberben osztotta ki Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter a "Szociális Munkáért Díjat", és a kitüntetettek sorában feltűnt a megrótt intézmény igazgatója, Rézműves Gabriella is. A vezető a hivatalos indoklás szerint "a szegények, az elesettek, a romák élethelyzetének javítása, esélyegyenlőségük megteremtése érdekében végzett kiemelkedő munkája elismeréséül" érdemelte ki a jutalmat.

A kitüntetés ténye szemet szúrt az igazságtalanul elbocsátott alkalmazottnak, aki hamarosan levélben kérte számon a minisztertől: hogyan lehetséges, hogy olyasvalakit jutalmaznak az esélyegyenlőség terén végzett munkájáért, akit a kitüntetés évében, az egyenlő bánásmódról és az esélyegyenlőségről szóló törvény megsértése miatt jogerősen elmarasztaltak.

A minisztérium viszont nem érzékel ellentmondást ebben - derült ki a tárca válaszából, melyet a volt dolgozó eljuttatott az [origo] szerkesztőségébe. A számonkérést azzal hárították el, hogy az Egyenlő Bánásmód Hatóság nem Rézműves Gabriellát hanem a szociális szolgálatot marasztalta el, és mivel az EBH független szerv, Kiss Péter is a határozattól függetlenül döntött a jutalmazásról. "A hatóság azon döntése, hogy a szolgálat munkáltatóként megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, a szolgálat igazgatója által végzett szociális tevékenység megítélését nem feltétlenül kell, hogy befolyásolja" - állt a válaszlevélben.

A díjat átadó miniszter nem tudta

A miniszternek egyébként a díj átadásakor nem volt tudomása az elmarasztaló döntésről - közölte az [origo]-val az SZMM sajtótitkársága. Ezt azzal magyarázták, hogy az EBH-nak nincs tájékoztatási kötelezettsége a minisztérium felé. Ugyanakkor a tárca éppenséggel értesülhetett volna az elmarasztalás tényéről, hiszen az nyilvános, megismerhető adat volt, Miskolc önkormányzatának honlapjára is fölkerült a határozat. Az EBH éppen az eset nyilvánosságra hozatalát szabta ki szankcióként, hogy visszatartsa a többi munkáltatót a szakszervezeti szervezkedés akadályozásától.

A sajtótitkárságon közölték azt is, hogy Rézműves kitüntetését a minisztérium Roma Integrációs Főosztálya javasolta. A tárca álláspontja szerint az elismerést magánszemélyként, saját életpályája, tevékenysége miatt kapta, hiszen a szociális szolgálat vezetése mellett "számos, szociális területet érintő tevékenységet végez". Megkerestük az ügyben Rézműves Gabriellát is, de nem kívánt nyilatkozni.

"Komolytalan dolog ezzel hárítani"

A szolgálat elbocsátott dolgozója nem elégedett meg ezzel a válasszal. Szerinte "komolytalan dolog azzal hárítani", hogy nem Rézműves, hanem az irányítása alatt álló intézmény a felelős, mert nem őt, hanem az intézményt marasztalták el. "A kitüntetett személy az elmarasztalt intézmény döntéshozó igazgatója, egyszemélyes vezetője, azaz a jogsértés megvalósítója" - véli a volt alkalmazott, aki Gyurcsány Ferenc miniszterelnöknek is levelet írt az esetről. Többek között arra várt választ a kormányfőtől, hogy hibázott-e a minisztérium az igazgató állami kitüntetése során.

Mikor az [origo] Gyurcsány válaszáról érdeklődött, a következő tájékoztatást kapta a kormányszóvivői irodától: "a miniszterelnök egyedi ügyekben nem járhat el, szakmai kérdésekben pedig mindig az adott szaktárca álláspontjára támaszkodik. Ez történik ebben az esetben is."

Az Egyenlő Bánásmód Hatóság nem foglal állást azzal kapcsolatban, hogy a szociális és munkaügyi miniszter kitüntette az elmarasztalt intézmény vezetőjét - közölte Demeter Judit, az EBH elnöke. "A hatóság előtti eljárásnak nem képezte tárgyát a szervezet vezetőjének szakmai alkalmassága" - tette hozzá.

Janecskó Kata

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!