A baloldal megújulásának szükségességéről szónokolt első pártelnöki beszédében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök vasárnap az MSZP budapesti kongresszusán. Gyurcsány szombaton lett a párt új elnöke, miután megkapta az általa kért egységes támogatást. A küldöttek 90 százaléka mögé állt, miután a tisztségért egyedül indulóként azt mondta, hogy csak akkor vállalja el a párt- és miniszterelnökséget, ha legalább 75 százalékot kap.
Megújított politika, megerősített közösségek, hatékony szervezet: ezek a megújuló szocialista párt pillérei - mondta vasárnapi székfoglalójában Gyurcsány, miután megköszönte az előző napi támogatást. A döntéshozatalban demokráciát, a politikai cselekvésben több kezdeményezést, nagyobb határozottságot és erőt, a végrehajtásban nagyobb hatékonyságot ígért az új pártelnök. Hozzátette: a magyar baloldal előtt nagy út áll, "messze indulunk, de mindenkit magunkkal viszünk".
Gyurcsány szerint a baloldal új politikájának a nemzeti progresszióból, a demokratikus történelmi előzményekből és a baloldal hagyományos értékeiből kell táplálkoznia. Közölte, hogy azt szeretné: a reform fő támogatója az MSZP legyen, és megígérte, hogy a pártban kimunkált akaratot váltják át kormányzati politikára. "Nekünk szocialistáknak van kormányunk, és nem fordítva" - mondta.
Úgy fogalmazott, hogy "ki kell nyitni" a baloldalt, növelni a társadalmi támogatottságát. A szocialista pártnak közösségteremtő erőnek kell lennie, amihez a pártvezetés képzés és konkrét anyagi támogatás formájában segítséget fog nyújtani - ígérte Gyurcsány. Bejelentette, hogy 2008 végére felépül a párt új országos központja.
Az MSZP új elnöke kitért arra is, hogy nem feledkeztek meg arról: az ország történetében "százezreket sértettek, aláztak meg, vagy haltak meg elfogadhatatlanul és megbocsáthatatlanul származásuk, szabadságszeretetük és demokratikus meggyőződésük miatt". Gyurcsány arról beszélt: nincs olyan eszme, amely szóval vagy tettel megalázhat, elpusztíthat másokat, ezért azt kérte a küldöttektől, hogy egy perces néma felállással tisztelegjenek a kommunizmus áldozatainak emléknapján.
A miniszterelnök Alfred Gusenbauer osztrák kancellárhoz és Boris Tadic szerb köztársasági elnökhöz szólva elmondta, hogy szerinte ugyanazt keresi mind a három ország, azt, hogy hogyan lehet demokráciában nyugalmat, prosperitást teremteni, de az országok helyzete nagyon különböző. Az osztrák nagykoalícióra utalva megjegyezte: nagykoalíciót ma Magyarországon nem tudnának létrehozni, de szerinte ennek nem a szocialisták az okai.
Alfred Gusenbauer és Boris Tadic gratulált Gyurcsány Ferencnek pártelnökké választásához, és sok sikert kívántak az MSZP-nek. Az osztrák kancellár arról beszélt, hogy Európában nincs alternatívája a haladó szociáldemokráciának, Boris Tadic, a Szerb Demokrata Párt elnöke pedig arra tett ígéretet: mindent megtesz annak érdekében, hogy Szerbia az Európai Unió tagja legyen.
A lehető legtöbb embernek esélyt kell adni arra, hogy a gazdasági gyarapodás gyümölcseit élvezze, de a szociális biztonságot is meg kell teremteni - mondta Alfred Gusenbauer, aki szerint a gazdasági növekedés biztosítéka éppen a szociális biztonság. Az Osztrák Szociáldemokrata Párt elnöke kijelentette: Európának két választása van: a nemzetközi versenyben történő részvétel vagy a visszalépés, a nacionalizmus.
Boris Tadic a szerb és a magyar nép békés egymás mellett éléséről szólva kitért arra is, hogy tárgyalások útján kell megállapodni Koszovó jövőjéről, mert ezzel lehet hozzájárulni a Balkán stabilitásához. A szerb államfő beszédében azt mondta, tudja, milyen reformok zajlanak Magyarországon, ezeket Szerbiában is véghez kell majd vinni.
[origo] / MTI