Közel ezer, tb-támogatást élvező gyógyszer ára csökken átlagosan 16 százalékkal április 1-től - jelentette be hétfői sajtótájékoztatóján Molnár Lajos egészségügyi miniszter. Az árcsökkenés nem készítménytípusokra vonatkozik, hanem a teljes gyógyszerpalettát érinti. Molnár Lajos szerint az árváltozás a lakosság számára több mint 10 milliárd forintos, az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) számára pedig 20 milliárd forintos megtakarítást jelent.
Az árcsökkenés oka, hogy a tavaly decemberben elfogadott gyógyszer-gazdaságossági törvény lehetővé teszi az úgynevezett nyilvános gyógyszerárverést. Ennek keretében a gyártok negyedévente ajánlatot tesznek az általuk gyártott termékeik áraira. A gyártók érdeke az, hogy az azonos hatóanyagú készítmények közül az ő termékük legyen az olcsóbb. Ennek oka, hogy az orvosoknak kötelező az olcsóbb készítményt felírni.
Molnár Lajos ezzel kapcsolatban elmondta: a gyógyszertörvény meghozta az első pozitív hatását, vagyis azt, hogy olcsóbb lesz több készítmény ára. A miniszter hozzátette: nehéz megbecsülni azt, hogy áprilistól hogy változik az összes készítmény ára, de átlagban 5 százalékos csökkenésre számít.
Aki nem a referenciaterméket, vagyis a legolcsóbbat választja, annak közel 500 termék esetén 6 százalékos árnövekedésre kell számítania. Ezen készítmények helyett azonban a beteg kérhet azonos hatóanyagú, olcsóbb szereket is. Az egészségügyi miniszter elmondta: a gyártóknak március 10-ig még lehetőségük van arra, hogy további árcsökkentési ajánlatot tegyenek.
Az új gyógyszertörvény első hatása január 16-án volt érezhető, ekkortól csökkent ugyanis a készítmények tb-támogatása. Arról azonban, hogy ez mekkora áremelést okozott, jelentősen eltérnek a vélemények. A Magyar Gyógyszerész Kamara szerint a legtöbb készítmény ára 30-50 százalékkal nőtt, míg a minisztérium szerint átlagosan csak 12-18 százalékkal emelkedett a gyógyszerek ára.