Májusig kellett nyilvánosságra hozni a pártoknak a 2006-os pénzügyi beszámolóikat, amelyekben arról is vannak adatok, milyen adományokat fogadtak el. Az MSZP számára a tavalyi rendkívüli év volt, legalábbis abból a szempontból, hogy a korábbiakhoz képest szokatlanul sok magánszemély - szám szerint 63 - adott félmillió forintnál nagyobb összegű adományt. (Csak az 500 ezernél nagyobb összegnél kell az adományozó nevét is megjelentetni a beszámolóban.) "Nyilván közrejátszik ebben, hogy egy győztes választási év után vagyunk" - indokolta Rónai Judit, a párt sajtófőnöke a lelkesedést.
Igaz, a legtöbb adományozó ismert politikusa a pártnak, ugyanis minden országgyűlési képviselő a fizetése 10 százalékát utalja a közös kasszába. Az európai parlamenti képviselők béréből ennél többet, 15 százalékot vonnak le. Nekik eleve magasabb a fizetésük, így többségük 3 milliónál nagyobb összeget adott az MSZP-nek. A legtöbbet Fazakas Szabolcstól vonták le, ő négymillió forinttal járult hozzá az MSZP bevételeihez. "Nincs semmiféle plusz gesztus, nekem három nyelvvizsgám van, így többet keresek, többet utalok" - mondta kérdésünkre az európai parlamenti képviselő. Az EP-ben helyet foglaló szocialisták egyébként egy egyösszegű, 16 ezer eurós adományt is juttattak tavaly a pártkasszába - tudtuk meg Tabajdi Csaba EP-képviselőtől.
Fidesz: titkos rekorder
Miközben sok szocialista politikus utalja a pénzt, Gyurcsány Ferenc nem ad semmit saját pártjának. Rónai Judit sajtófőnök szerint ennek egyszerű oka van: a kormányfő egy karitatív szervezetnek utalja át a jövedelme 100 százalékát. Egyébként Orbán Viktor sem adományozott pénzt - legalábbis félmilliónál többet - saját pártjának. Hogy miért nem gondolja fontosnak, azt nem tudtuk meg, a párt ugyanis nem válaszolt az adományokkal kapcsolatos egyetlen kérdésünkre sem.
A Fidesznek tavaly 11 magánszemély adott félmilliónál nagyobb összeget. Pedig a Fidesznek állítólag nagyon jól jönne minden forint. A Népszabadság közelmúltban írt arról, hogy a párt milliárdos adóssággal küzd, és a lapnak a pártigazgató úgy nyilatkozott: "a Fidesz-büdzsé ki van vérezve". Rákérdeztünk a pártnál az állítólagos adósság összegére, de erre sem kaptunk választ.
A magánszemély adományozók között alig akad országosan ismert név, kivételt talán Gere Attila jelenthet, akit 1994-ben az Év Borászának választottak, és nem mellesleg fideszes önkormányzati képviselő Villányban. "Elvi kérdés" - mondta a kérdésre, hogy miért adott egymillió forintot a Fidesznek. "Eddig is adtam, ezután is adok, mindig is adni fogok" - tette hozzá.
A legbőkezűbb adományozója a Fidesznek Szarvas Károlyné volt tavaly 10,4 milliós összeggel. Próbáltunk a nyomára bukkanni, de a párt sajtóosztályán nem segítettek, és más módon sem sikerült kideríteni, pontosan milyen viszonyban is van a Fidesszel.
SZDSZ: túl liberális
Az SZDSZ több politikusa is utalt pénzt a pártnak. Közülük is Lakos Imre budapesti elnök, parlamenti és fővárosi képviselő, XI. kerületi alpolgármester emelkedik ki a maga kétmilliójával. "Sokan vagyunk, akik sok funkciót, így az egzisztenciánk egy részét a pártnak köszönhetjük. Én ezért támogatom a pártot" - indokolt Lakos. Arra a kérdésre, hogy van-e az SZDSZ-ben bármiféle írott, vagy íratlan szabály a párt támogatására nézve, azt felelte: "Sajnos, nincs. Mi túlságosan liberálisan fogjuk fel a párt támogatását."
MDF: a kölcsönt is megéri
A fenti adományok aprópénznek számítanak ahhoz a 60 millióhoz képest, amit az üzletember Viniczai Tibor, az MDF alelnöke adott tavaly pártjának. Viniczai - akit épp dél-amerikai üzleti úton értünk utol - játékgépeket és szoftvereket gyárt és ingatlanügynöksége is van. Saját elmondása szerint minden évben ad "kettő-öt-nyolc-tízmilliót", a tavalyi nagyobb összeget pedig a kampány előtti segítségnyújtásnak szánta. "Sok mindenkinek kellene adni, de a politikában sokan csak a hasznot nézik" - jegyezte meg, hozzátéve, hogy ő milliós kölcsönöket is vett fel azért, hogy támogathassa pártját.
Lencsés Csaba