Hatályba lépett az intézkedési terv a rendőrségi jogsértések visszaszorítására - jelentette be kedden Szabadfi Árpád országos főkapitány-helyettes. Az intézkedések részeként péntektől újra működni fog a rendőrség korábban beszüntetett belső ellenőrző részlege, az úgynevezett mobil ellenőrző szolgálat. Valójában azonban meg sem szűnt az egyik ilyen csoport, legalábbis a Budapesti Rendőr-főkapitányságon belül.
Az [origo] a BRFK szervezetén belül ugyanis talált egy mobil ellenőrző csoportot az ellenőrzési főosztályon belül. A sajtóosztályon elmondták, hogy ezt a csoportot már évekkel az országos ellenőrzési szolgálat előtt felállították, és a tevékenysége valóban ugyanaz, mint ami a 2004-ben országosan megszüntetett szolgálat feladata volt. Azt, hogy a BRFK-n belül mégis megmaradt ez a szervezet, a főkapitányság sajtóosztálya azzal magyarázta, hogy Gergényi Péter főkapitány fontosnak tartotta a belső ellenőrzésnek ezt a formáját.
Kiderült az is, hogy ez a fővárosi mobil ellenőrzési csoport komolyabb bűncselekményeket nem tárt fel. A sajtóosztály közlése szerint főleg kisebb kötelességszegéseket találtak az elmúlt évek során, mint például az őrhelyelhagyás, és még kisebb számban tártak fel vesztegetéseket.
Szabadfi keddi tájékoztatóján arról beszélt, hogy az országosan felállítandó belső ellenőrök feladata lesz átvilágítani a Rendészeti Biztonsági Szolgálatot (REBISZ) és az autópálya-rendőrséget. A két egység ugyanis érintett lehet a napokban nyilvánosságra került feltételezett jogsértésekben.
A mobil ellenőrző szolgálat tagjai a jövőben a rendőri munka bármely részét, bármikor ellenőrizhetik, az is előfordulhat, hogy kikérdezik a korábban igazoltatott állampolgárt, hogy a rendőr mit mondott neki, hogyan bánt vele - mondta Szabadfi Árpád országos főkapitány-helyettes. Az ellenőrök az országban bárhol feltűnhetnek, de leginkább ott, ahonnan a legtöbb panasz érkezik - tette hozzá a főkapitány-helyettes. Az ellenőrző egységek öt fős csoportokban dolgoznak majd, azt viszont az [origo]-nak nyilatkozó Szabadfi nem akarta elárulni, hogy hány ilyen csapatot állítanak fel.
Arra az újságírói kérdésre, hogy az egységet 2004-ben miért szüntették meg, Szabadfi azt mondta, hogy szerinte nem azért, mert a rendőröket zavarták volna az ellenőrök (korábban Kondorosi Ferenc államtitkár nyilatkozott így, és az [origo]-nak is hasonlóról számolt be egy korábbi REBISZ-es rendőr). Szabadfi annyit mondott, hogy a megszüntetés okáról az akkori rendőri vezetőket kellene megkérdezni.
Panaszokat várnak telefonon
A rendőrség által működtetett zöld számon már keddtől fogadják a panaszos bejelentéseket, akár név nélkül is panaszt tehet bárki. A rendőrség azt ígéri, hogy minden panaszt kivizsgálnak. A keddi sajtótájékoztatón a főkapitány-helyettes bemutatta azt a termet, ahol 15-20 operátor fogadja keddtől a hívásokat. A jobb hangulatú munkakezdés kedvéért pedig virággal kedveskedett az egyik női operátornak. Szabadfi azt külön megjegyezte, hogy a virágcsokrot saját pénzéből vette, mert úgy gondolta, hogy így majd jókedvűen fogadják az operátorok a hívásokat.
A rendőrségi jogsértések visszaszorítása érdekében felülvizsgálják a Rendőrtiszti Főiskola felvételi rendszerét is és azt is, hogy elég gyakran hívják-e vissza a szolgálatot teljesítő rendőröket alkalmassági vizsgálatra - mondta Szabadfi Árpád az [origo]-nak.
Dénes Balázs Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő civil szervezet elnöke a távirati irodának azt mondta: a zöld szám bevezetése csak látszatintézkedés. Dénes szerint ettől azért nem várható eredmény, mert a rendőri intézkedések ellen benyújtott panaszokat ugyanaz a testület bírálja el, amelynek a hatáskörében az intézkedés történt.
Az aktivista elmondta: a TASZ tíz éves gyakorlatából nem tud olyan példát mondani, amikor egy fővárosi rendőri intézkedés elleni panasznak helyt adott volna a rendőrség. A TASZ elnöke szerint alapvető, koncepcionális változásokra van szükség, amelynek része lehet a parlament előtt lévő rendőrségi törvény módosításában szereplő független rendőri panasztestület létrehozása.