Az Egyenlő Bánásmód Hatóságot (EBH) tavaly márciusban kereste meg egy háromgyerekes asszony, miután az Auchan Magyarország Kft. budaörsi áruháza elutasította jelentkezését az "alkalmazott az önkiszolgáló osztályon, eladó" álláshirdetésre.
A hatóság megállapította, hogy a cég megsértette az egyenlő bánásmód követelményét, amikor a nőt anyasága és testalkata miatt nem vette fel dolgozni, és ezért kétmillió forintos bírságot szabott ki rá - derül ki a novemberi keltezésű, de csak most nyilvánosságra hozott határozatban.
A panaszos tavaly március 5-én jelentkezett az áruház álláshirdetésére, és három nappal később írta meg a felvételit. Mivel választ nem kapott, felhívta a céget, ahol közölték vele - áll a határozatban -, hogy "mivel a gyermeke kicsi" (a jelentkezéskor a legfiatalabb 9 hónapos volt, a nagyobbak 6 és 9 évesek), ezért meg se nézték a tesztjének az eredményét. Ez nem tántorította el a nőt, újra beadta a jelentkezést, és március 27-én behívták egy személyes beszélgetésre. A cég azért gondolta meg magát, mert közben tisztázódott, hogy teljes munkaidős munkakört is vállalna - tartalmazza a határozat.
A nő szerint a meghallgatáson a legtöbb kérdés a férjére és a gyerekekre vonatkozott, utóbbiak esetében például arra, hogyan tudja megoldani a felügyeletüket. Az EBH által közölt dokumentum szerint szóba került az is, hogy mivel az asszony "alacsony termetű, sovány testalkatú, bírná-e fizikailag az emelgetést". Nem sokkal az interjú után közölték a jelentkezővel, hogy nem veszik fel.
Az Auchan az eljárás során több, időnként egymásnak ellentmondó magyarázatot adott arra, hogy miért utasították el az asszony jelentkezését - derül ki az ügyet összefoglaló iratból. A cég hivatkozott arra, hogy a nő a testalkata miatt fizikailag nem alkalmas erre a munkára, a panaszos azonban kifogásolta, hogy ezt "ránézésre" állapították meg. Ez valóban nem megfelelő módszer, az alkalmasságot ugyanis üzemorvosnak kell megállapítania - emlékeztetett az EBH.
A hatóság nem fogadta el a többi érvet sem a cég részéről: a munkába járás nehézsége és költségei (a nő 40 kilométerre lakik az áruháztól), az éjszakai munkavégzésre vonatkozó szabályok, hipermarketes tapasztalata hiánya. Az EBH közölte, ezeket nem indokolja a munka jellege, és a próbaidő épp arra való, hogy a munkáltató és a munkavállaló megismerhesse "egymás elvárásait, képességeit, a munkavégzés körülményeit".
Az Auchan határozottan tagadta az eljárás során, hogy diszkriminálta volna a nőt. Hivatkozott arra is, hogy a budaörsi áruházban - a tavaly márciusi adatok szerint - 412 nő dolgozik, közülük 221-nek van 18 éven aluli gyereke, azon belül is 25-en vannak, akik egy év alatti gyermeket nevelnek. A hatóság ezt az érvelést sem fogadta el, az esetből pedig levonta azt a tanulságot, hogy "kívánatos lenne, ha a munkáltatók nagyobb figyelmet fordítanának a jelentkezők megfelelő tájékoztatására", mert ennek az eljárásnak a során is kiderült, hogy nem informálták megfelelően az állásra jelentkező asszonyt.