Ügynökügyben első fokon személyiségi jogi pert nyert Martonyi János volt külügyminiszter Kende Péter újságíró és az Élet és Irodalom (ÉS) ellen a Fővárosi Bíróságon. A hetilapban tavaly két terjedelmes, javarészt dokumentumokat tartalmazó írás jelent meg Egy polgár vallomásai címen Kende Pétertől, ezért indított pert az Orbán-kormány egykori külügyminisztere.
A Fővárosi Bíróság hétfőn nem jogerősen kimondta, hogy a vitatott cikkek megsértették Martonyi János jó hírnévhez fűződő jogát. Mégpedig azzal, hogy valós tényeket abban a hamis színben tüntettek fel, mintha Martonyi János a pártállam idején ténylegesen hálózati személy lett volna, ebben a minőségében jelentéseket készített volna, illetve 1969 után is végzett volna munkát a pártállami titkosszolgálatoknak.
A bíró szóbeli indoklásában hangsúlyozta ugyanakkor azt is, hogy a perbeli cikk valós tényeken alapult, nem pedig valamifajta konstrukción, kreált bizonyítékokon.
Korábbi ügyek alapján a bíróság arra a következtetésre jutott, hogy "ebben a témakörben semmi nem biztos". Senki nincs abban a helyzetben, hogy állambiztonsági információkat vizsgáljon felül - jegyezte meg a bíró azzal kapcsolatban, miért utasította el a további bizonyítási indítványokat.
Az Élet és Irodalomban Kende Péter cikke pont egy éve azt állította, hogy még 1989-ben, sőt, 1990 után is kapcsolatban lehetett a titkosszolgálatokkal Martonyi János. A korábban Orbán Viktorról is könyvet író Kende 2007 áprilisban írta azt - egy úgynevezett munkadossziéban talált adatok alapján -, hogy Martonyi János állambiztonsági informátorként dolgozott az 1960-as években.
Martonyi akkor rágalomnak és politikai támadásnak nevezte Kende állítását, és jogi lépéseket helyezett kilátásba. Azt mondta, valóban jelentkezett nála az állambiztonság egy évvel azután, hogy még huszonévesen visszatért Nyugat-Európából, ahol részt vett egy tanfolyamon, amit a Szabad Európa Rádió szervezett. Martonyi szerint az akkori viszonyok közt szinte természetes volt, hogy leíratták vele, mi történt a tanfolyamon.