Oroszország után Ukrajna is aláírta szombaton azt a jegyzőkönyvet, amely az Európába irányuló orosz gáztranzit ellenőrzéséről szól. Ezzel megnyílhat az út az európai gázszállítás előtt.
A jegyzőkönyvet Vlagyimir Putyin orosz, Júlia Tyimosenko ukrán, illetve az EU soros elnöki posztját betöltő Mirek Topolánek cseh kormányfő írta alá. A megegyezés értelmében uniós, ukrán és orosz megfigyelők közösen ellenőrzik majd, hogy Ukrajna nem dézsmálja-e meg az Európának szánt gázt. Az oroszok ugyanis ennek gyanúja miatt állították le a gázszállítást.
Az EU soros elnökségének tisztségét betöltő Csehország miniszterelnöke, Mirek Topolánek azt mondta: Oroszország azonnal megkezdi a gáz szivattyúzását, amint a megfigyelők elfoglalják helyüket. A megfigyelők még vasárnap elfoglalják helyüket, várhatóan néhány órán belül. Topolánek nem zárta ki, hogy Moszkva már vasárnap megnyithatná a gázcsapokat, azután már csak a technikai kérdés, mikor jut az el Közép-Európába. A kormányfő korábban azt mondta, hogy ehhez szakértői számítások szerint nagyjából 36 órára van szükség. - jelentette ki Mirek Topolánek.
Valgyimir Putyin orosz kormányfő szombaton azt mondta, amint a nemzetközi megfigyelő csoport munkához lát, a Gazprom felújítja az Európának szánt gáz szállítását. Az EU megfigyelői várhatóan már vasárnap reggel megérkeznek Ukrajna keleti és nyugati határain lévő szivattyú- és mérőállomásokra, ekkor elvileg újraindulhat a gázszállítás.
Az FGSZ Földgázszállító Zrt. vasárnap reggeli közleménye szerint a magyarországi szállítórendszer felkészült az Ukrajna irányából meginduló gázszállítás azonnali fogadására. Az ország vasárnapi gázfogyasztása 61-64 millió köbméterre várható, a felhasználható források biztosítják a szükségleteket - közölte az FGSZ. Molnár Csaba energiaügyi miniszter szerint szállítás újraindulása az elmúlt napok legbonyolultabb technikai feladata elé állítja majd az FGSZ Földgázszállító Zrt.-t, hiszen a teljes jelenlegi magyarországi gázellátás rendszerét vissza kell állítani az Ukrajnából érkező földgáz fogadására.
Gázkrízis Európában két ország vitája miatt
Oroszország és Ukrajna ugyan korábban azt állította, hogy a gázzal kapcsolatos elszámolási vitájuk nem akadályozza majd az európai szállításokat, kedden mégis elzárták a gázcsapot. A két ország között - a gázáron és az ukránok tartozásán - folyó huzavona miatt háztartások százezrei maradtak gáz és fűtés nélkül Európa-szerte, miközben különösen hideg időszak köszöntött be.
A Balkánon rendkívül súlyos gázkrízis alakult ki, mivel sem Bulgáriának, sem Szerbiának, sem Bosznia-Hercegovinának nincsenek gáztartalékai. Szerbiát és Bosznia-Hercegovinát német-magyar összefogással segítik ki a két ország gáztartalékaiból. Szlovákiában rendkívüli helyzetet vezettek be, és még egy leállított atomerőművet is újra akarnak indítani, hogy biztosítsák az elektromos energiát, amelyet a gáz nélkül nem működő hőerőművek nem tudnak.
Magyarországon takarékosságra szólították fel a lakosságot, számos hőerőművet olajtüzelésre állítottak át, és átmenetileg korlátozták nagyfelhasználók gázellátását. A megyei önkormányzatok sok helyen iskolaszünetet hirdettek, hogy így is takarékoskodjanak a gázzal. Magyarországhoz hasonlóan számos környező ország - amelyeknek voltak ilyenek - gáztartalékaikból fedezték fogyasztásukat és alternatív beszerzési források felé fordultak.