Lemond Gyurcsány Ferenc miniszterelnök. "Sokan mondják, hogy az ellenzék józan magatartásának én vagyok az akadálya. Remélem, hogy így van, mert ha igen, akkor én most ezt az akadályt megszüntetem" - jelentette be Gyurcsány. Javaslom, hogy alakítsunk új kormányt. Kérem, hogy a kongresszus bízza meg a pártvezetőket az új kormány létrehozásának előkészítésével - mondta.
Gyurcsány azt kérte, hogy ezt jelentsék be a parlamentnek és kezdjék meg a tárgyalásokat a pártokkal. A kormányfő elképzelése szerint két hét múlva, rendkívüli kongresszuson jelöljenének ki új miniszterelnököt. A kormányfő elnézést kért, megköszönte a baloldalnak és a választóknak az elmúlt éveket. Hozzátette: nem kívánja feladni a küzdelmet.
A politikust elsősorban nem szándékai, hanem eredményei minősítenek - utalt saját magára, miközben hangsúlyozta pozitív szándékait. Ugyanakkor azt mondta, "a választók a sikert alig, a kudarcokat pedig többszörösen látják", bár az ország szempontjából "az elmúlt három év egyenlege pozitív". Lépni kell, mert a párt támogatottsága az elmúlt egy évben tovább csökkent - jelentette ki Gyurcsány.
Gyurcsány bejelenti lemondását
"2002 és 2006 között hibás gazdaságpolitikát folytattunk. Nem mentség, hogy társadalmi-szociális céljaink tisztességesek voltak. (...) De nagy árat fizettünk és fizetünk érte" - fogalmazott Gyurcsány az MSZP hétvégi tisztújító kongresszusán megnyitó beszédében. Akik ma kormányoznak, azoknak van programjuk, de megsérült a hitelük - mondta Gyurcsány, aki szerint ugyan "volt gyarapodás az elmúlt hét évben is", de "amit elértünk, azt hitelekből teremtettük elő". "Jogosan fűthet bennünket a büszkeség, de ezeket csak olyan terhekkel tudta vállalni az ország, amely az elviselhetőnél is jobban nyomja a vállunkat" - fogalmazott. A kormányfő szerint "2006-ig közveszélyes álomban ringattuk magunkat", egy illúzióban, hogy az állam fedezet nélkül költekezhet.
Az MSZP minden hibája és gyengesége ellenére a tisztességes és jó oldalon áll szerinte, de bírálta a pártot: "Feltűnő az innováció hiánya, a személyi, hatalmi politizálásra való hajlam a pártban. az MSZP módszerei és stílusa nem egyszer nélkülözi a frissességet" - mondta.
Hibákat azonban az ellenzék is elkövetett szerinte, a "brutális belpolitikai háborúskodás" a gazdasági problémák mellett a gondok másik oka. "A jobboldal kiiktatandó hibaként, morális selejtként tekint ránk, és meg akarja semmisíteni az MSZP-t", de ezzel fel kell venni a küzdelmet szerinte.
A válsággal szemben csak közös teherviseléssel lehet fellépni - mondta a kormányfő, aki szerint nincs ember, aki meg tudná állítani a negatív hatásokat. Több reform és több szolidaritás kell, jobban szabályozott piac és erős, szolidáris állam - mondta. Szerinte számolni kell azzal, hogy a válság mélyebb és hosszabb lesz, mint gondolták. A kormánynak nincs más választása, mint csökkenteni a kiadásokat, de közben "vigyáznunk kell az emberekre", "nem lehet felelőtlenül dobálózni a megszorító csomagokkal". Gyurcsány hozzátette, mentesnek kell maradni a baloldali populizmustól.