Háttérbe tolná az egész MSZP-vezetést Gyurcsány

Vágólapra másolva!
Az egész MSZP-elnökség háttérbe vonulását sürgette hétfői interjújában Gyurcsány Ferenc volt szocialista miniszterelnök, aki szerint nem szabad elodázni a szembenézést a párt "történelmi vereségével". Gyurcsány azt állította, hogy tavalyi lemondásával félmillió szavazót vesztett az MSZP, most viszont újra aktivizálja magát, pártszervezetekkel, szocialista vezetőkkel kezd tárgyalásokat.
Vágólapra másolva!

Hosszú és fájdalmas megújulás előtt nyitja meg az utat az MSZP elnökének lemondása - mondta egy az MTI-nek adott interjúban hétfőn Gyurcsány Ferenc korábbi szocialista miniszterelnök. Gyurcsány szerint a pártban átfogó politikai értékelésnek kell következnie, a párt jövőjét pedig sokakra és nem kevesekre kell építeni.

A választás eredményének ismeretében vasárnap lemondott Lendvai Ildikó, az MSZP elnöke, a párt elnöksége pedig felajánlotta lemondását. Gyurcsány Ferenc közölte: szerinte oktalanság alapszabályi okokra hivatkozva szétválasztani az elnök és az elnökség lemondását, mert ez a politikai szembenézés elodázása, amivel az érdemi kérdések helyett, a személyi ügyek kerülnének előtérbe.

Az új vezetést, az elnököt és az elnökséget egyszerre, közös értékelés és a jövőre vonatkozó döntések meghozatala után kellene megválasztani - fogalmazott Gyurcsány, szerinte az elnök lemondása után, az elnökhelyettesek egyikének kellene teljes hatáskörrel vezetni a pártot a következő kongresszusig, amelyet még az önkormányzati választás előtt meg lehetne tartani.

A párt jelenlegi vezetőinek "kellő mértéktartással egyelőre illendő háttérbe vonulni" - fogalmazott Gyurcsány. Hozzátette: szerinte az lenne a legcélszerűbb, ha a jövőben különböző személyek töltenék be a pártelnöki, a frakcióvezetői és a parlamenti alelnöki posztot.

Gyurcsány újra akcióba lép

Gyurcsány közölte: ő is el fogja mondani, hogy mit gondol az elmúlt évekről, a saját szerepéről és másokéról. "Óvni próbálom majd önmagunkat, hogy leegyszerűsített válaszokat adjunk múltról és jövőről. Az a tanácsom mindenkinek, magamnak is, hogy ne kerülje meg azt a kérdést, hogy ő személy szerint mit rontott el, neki mit kellene másként csinálni. Ha mindenki csak másokról beszél, ha mindenki csak a másikat akarja változásra bírni, akkor abból nem sok jó fog kisülni" - mondta.

Gyurcsány azt ígérte, hogy még az MSZP következő kongresszusa előtt átfogó, írásos értékelést fog közzétenni az elmúlt évekről, valamint javaslatokat kíván megfogalmazni a következő hónapokra és évekre. "Mielőtt az értékelésemet véglegesíteném, konzultálni fogok a párt helyi szervezeteinek vezetőivel, tagjaival és megbeszélést fogok folytatni a balliberális progresszió jó néhány jeles képviselőjével is. A jövő nem a pártemberek, hanem a balliberális oldal egészének kezében van" - vélekedett a volt miniszterelnök.

Néppárti nyitás a liberálisok felé

Gyurcsány Ferenc szerint, amikor kormányon van egy párt, akkor nem lehet átalakítani, mert annak konfliktusaival veszélyeztetnék a kormányzást. Pártot ellenzékben kell átalakítani. Most ellenzékben leszünk, most jött el az ideje annak, hogy számot vessünk múltunkkal és helyes irányt válasszunk - mondta.

Gyurcsány szerint a párt megújítása során nem lehet más a cél, mint hogy az MSZP a balközép olyan nyitott néppártja legyen, amely a szociáldemokrácia bázisán megteremti nyitottságát a szabadelvűség különböző áramlatai, köztük a nyugatos és a nemzeti liberalizmus irányába is. "Nagy, demokratikus balközép gyűjtőpártot kell szerveznünk, amely alkalmas az ország kormányzására, a jobboldal leváltására" - tette hozzá.

"Történelmi vereség"

Gyurcsány szerint "kár lenne tagadni", hogy történelmi vereséget szenvedett az MSZP. A volt miniszterelnök szerint két ütemben elvesztettek másfél millió szavazót. "Kormányzásunk első évének fájdalmas költségvetési kiigazítása egymillió embert tántorított el tőlünk, lemondásom után aztán elment újabb csaknem félmillió". Hozzátette: a helyzetet nehezíti, hogy ez nem egyszerűen az MSZP, hanem a balliberális közélet, társadalmi, politikai kultúra megrendülése is.

Kitért arra is, hogy a Táncsics Alapítvány elnökeként nagyon vigyázott rá, hogy ne éljék fel a tartalékaikat, sőt gyarapítsák vagyonukat a jövőre készülve. Jelezte, a megőrzött tartalékokból intézményeket szeretne építeni, szakmai elemző és tervező részleggel, új közéleti fórumokkal, a mainál elevenebb, bátrabb nyilvánosság megteremtésének segítésével. "Kevés dolgot csinálni, de azt magas minőségben és erőteljesen, ezt szeretném. Örülök, hogy nem volt és nincs rajtam nagy nyomás, hogy a jövő építése helyett, a napi gondok megoldására használjuk fel erőnket. Ha ezt kérnék tőlem, azzal vitatkoznék, és azt elutasítanám" - mondta.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!