Már az őszi önkormányzati választáson is rövidebb lesz a választási kampány hossza, kampánycsend pedig csak a szavazás napján lesz - derül ki abból a törvénymódosításból, amelyet hétfőn délután fogadott el az Országgyűlés. A képviselők Ház 257 igen szavazattal, 99 nem ellenében döntöttek a választási eljárásról szóló törvény módosításáról: az ellenzéki frakciók mindannyian nemmel szavaztak.
A változtatások alapján a választást ezentúl nem 72, hanem legkésőbb 60 nappal a szavazás napja előtt kell kitűzni, így 12 nappal rövidülhetnek a választási kampányok. A kampánycsend, amely eddig a választást megelőző szombaton is érvényben volt, most már csak a szavazás napján 0 órától 19 óráig lesz érvényben.
A választási bizottságoknak a jelöltek, listák nyilvántartásba vételére a korábbi három nap helyett két napjuk lesz. Az eddiginél kevesebb nap áll majd rendelkezésre az ajánlószelvények gyűjtésére is.
A választási eljárásról szóló törvény módosítását Kósa Lajos, Szakács Imre és Kovács Zoltán fideszes képviselők kezdeményezték. Az Országgyűlés arról is döntött, hogy a törvény sürgős kihirdetését kérik a köztársasági elnöktől.
Kérdéses ugyanakkor, hogy pusztán a kampányidőszak lerövidítésével a tényleges kampány hossza is csökken-e, a tavaszi parlamenti választások tapasztalatai ugyanis nem ezt mutatták. Az országgyűlési választásokon kiderült, hogy hiába kezdődik a kampány hivatalosan a választások kihirdetésével, a pártok különböző ürügyekkel már korábban is elkezdhetik a plakátolást (erről itt olvashat részletesen).
Megnyirbált kisebbségi önkormányzatok
Az Országgyűlés hétfőn arról is döntött, hogy csökkenti a megválasztható települési, területi és országos kisebbségi önkormányzatok képviselőinek létszámát. Ezt a változtatást 302 igen szavazattal, 55 nem szavazattal hagyták jóvá: a javaslatot a Fidesz, a KDNP és a Jobbik képviselői támogatták, az MSZP és az LMP frakciója ellenezte.
A Hargitai János és Szászfalvi László kereszténydemokrata politikusok által kezdeményezett változtatás célja, hogy a helyi önkormányzati képviselők létszámával párhuzamosan csökkenjen a kisebbségi önkormányzati képviselők száma is. A törvényt szintén alkalmazni kell már az idei kisebbségi önkormányzati választáson is.
A változtatás alapján a jövőben a kisebbségi választópolgárok a korábbi öt helyett legfeljebb négy jelöltre szavazhatnak saját településükön, és a négy legtöbb szavazatot kapó jelölt lesz képviselő. A területi kisebbségi önkormányzati választáson a megválasztható képviselők száma kilencről hétre csökken.
Új OVB alakulhat őszig
Szintén elfogadta az Országgyűlés azt a változatást, hogy a jövőben minden általános választás - az országgyűlési, az önkormányzati és az európai parlamenti voksolás - előtt megújuljon az Országos Választási Bizottság (OVB). A fideszes Horváth Zsolt indítványának elfogadásával már az őszi önkormányzati választások előtt új tagokat választanak a jelenlegi testületbe, amelynek tagjait az áprilisi országgyűlési választások előtt választották meg négyéves mandátummal.
Horváth Zsolt (Fidesz) képviselő javaslatát a választási eljárásról szóló törvény módosítására 259 igen, 98 nem szavazattal fogadta el a Ház. Az OVB választott tagjait az említett választások kitűzését követően, legkésőbb a szavazás napja előtti 42. napon kell majd megválasztani.
A választási eljárásról szóló törvény módosításának általános vitájában az OVB tervezett átalakításával kapcsolatban Kósa Lajos Fidesz-alelnök korábban azt mondta: olyan működési struktúrát kell kialakítani az Országos Választási Bizottságban, amely lehetőséget teremt a mindenkori parlamentnek, hogy újragondolja és értékelje a testület működését. A kormánypárti politikus úgy fogalmazott, hogy az OVB "betlit adott elő" a tavaszi országgyűlési választásokon, így nem érti, hogy az ellenzék miért kifogásolja a testület átalakítására vonatkozó fideszes javaslatot.